Brazilci zadrželi pár, který v autě pašoval 229 mláďat papoušků: amazoňanů a arů

Nezvyklý pohled se naskytl brazilským dopravním policistům, když minulý týden u města Naviraí ve státě Mato Grosso de Sul kontrolovali posádku osobního automobilu. Vůz byl totiž plný ještě nedopeřených mláďat papoušků, především amazoňanů, ale také arů. Posádku tvořil mladý pár, který převážel celkem 229 papoušků, z toho tři ary arakangy a dva aratingy jendaj. Zbytek tvořili amazoňané modročelí. Automobil směřoval z Naviraí po dálnici BR-487 do 350 km vzdáleného regionálního centra Campo Grande. Dopravní policisté na místo okamžitě přivolali hlídku enviromentální vojenské policie (PMA) a zabavené papoušky odeslali do rehabilitačního centra pro divoká zvířata Green Farm v obci Itaquiraí, uvedl zpravodajský server Globo.com.

Pašeráci papoušky převáželi v kufru, ale také na zadních sedadlech automobilu. Policisté je zatkli a převezli na stanici civilní policie v Naviraí, kde byli dočasně zadrženi. Mají čelit obvinění z ekologické trestné činnosti a hrozí jim trest odnětí svobody na šest měsíců až jeden rok. Policie oběma rovněž uložila pokutu ve výši 2,519 milionu reálů (v přepočtu 10,15 milionu korun). Zadržená čtyřiadvacetiletá žena a jednačtyřicetiletý muž tvrdí, že ptáky koupili a vezli je prodat do Paraná. Výši pokuty určila enviromentální vojenská policie podle zákonného ustanovení, kdy je za nelegální obchodování s ohroženým druhem sazebník 5 tisíc realů za jednoho ptáka a 500 realů za každého ptáka v případě prokázaného týrání (za které je považován i transport v nevyhovujících podmínkách).

Pašovaná mláďata arů arakang (Foto: PMA)

Pašeráci dostávají směšné tresty, většinou podmínku

Na každého pachatele tak připadá pokuta 1,145 milionu realů za nelegální obchodování s ohroženými druhy a 114,5 tisíce realů za týrání zvířat. Zabavení papoušci prošli veterinární kontrolou, je o ně dobře postaráno a pokud to bude třeba, budou převezeni z rehabilitačního centra Green Farm do regionální metropole Campo Grande. Úředníci se většinou snaží zabavená mláďata papoušků ručně dokrmit, socializovat a poté odvyknout na lidi, aby je bylo možné později vrátit do přírody. Ne vždy to je ale možné – někdy papoušci příliš přilnou ke svým ošetřovatelům a zvyknou si na krmivo, které by ve volné přírodě nenalezli. Ptáci, které nelze reintrodukovat, ochránci spárují a jejich mláďata vypouští do přírody.

Pašování papoušků v osobních autech nebo dokonce v dálkových autobusech je v Jižní a Střední Americe velice časté. Mezi nejoblíbenější druhy mezi pašeráky patří amazoňan modročelý, amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, různé druhy aratingů, ara ararauna, ara arakanga či ara zelenokřídlý. I když se jednotlivé země snaží nelegální odchyt a obchodování s divokými papoušky potírat, viníci většinou skončí s podmíněným trestem a pokutou, takže krátce po dopadení mohou v trestné činnosti pokračovat.

Pašeráci v Argentině se ani neobtěžovali s bednami: 216 mláďat amazoňanů vezli jen tak v kufru auta

Úvodní foto: PMA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..