Ptačí chřipka je zpět, první podzimní ohnisko je v Trhových Dušníkách na Příbramsku

UVNITŘ MAPA – Pouhé dva měsíce se mohla Česká republika těšit z rozhodnutí Světové organizace pro zdraví zvířat o zemi prosté ptačí chřipky. Včera Státní veterinární ústav Praha potvrdil nákazu v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku. Chovatel nahlásil úhyn pěti hus. V chovu měl ještě 16 slepic a 11 kachen. „U jedné z kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5. Na stanovení patogenity a přesné určení subtypu nákazy se čeká,“ uvedl Petr Majer, zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy.

Majitel uhynulých hus nevyloučil, že se jeho drůbež dostala do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky. Těm začíná podzimní tah, při kterém se nákaza ptačí chřipky pravidelně šíří do chovů drůbeže, které nejsou dostatečně ochráněny před volně žijícími ptáky. Státní veterinární správa kompletní napadený chov utratí. Kolem ohniska nákazy vzniklo tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. „V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy,“ uvedl Petr Majer.

Česko je oficiálně bez ptačí chřipky, potvrdila Světová organizace pro zdraví zvířat

Riziko i pro chovatele exotických ptáků

Státní veterinární správa (SVS) varovala, že ptačí chřipka nepředstavuje riziko pouze pro drůbež a vodní ptáky. „Jde o nebezpečnou virovou nákazu i pro pernatou zvěř, exotické ptáky a volně žijící ptactvo. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků,“ upřesnila SVS. Ptačí chřipka se nesmí se zákona léčit, všechny nakažené chovy se likvidují. Problém to je zejména ve velkochovech drůbeže, což se plně projevilo letos na jaře, kdy na ptačí chřipku doplatila společnost Perena, která se specializuje na chov pekingských kachen. Nákaza postihla deset jejích provozů a firma navíc čelila správnímu řízení SVS kvůli nedodržení veterinárních nařízení.

Jak se před ptačí chřipkou bránit? Základní prevencí je zabránit chovaným ptákům v kontaktu s divokými opeřenci a jejich trusem. Veškeré krmivo i pitnou vodu by tak chovatelé měli podávat v krytém zázemí, nebo alespoň pod stříškou. V chovech papoušků je dobré omezit přísun větví k okusu, které pochází z okolí vodních toků, rybníků a jezer. Chovatelé by také neměli do voliér chodit v botách, v nichž předtím procházeli okolo vodních ploch a mohli by si na podrážkách zanést do chovného zařízení zbytky trusu divokých vodních ptáků. „Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu,“ upozorňuje SVS.

Třetina ohnisek ptačí chřipky připadá na kachní farmy společnosti Perena. Nové je blízko Bioparku Štít

Water photo created by freepik – www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..