Česko je oficiálně bez ptačí chřipky, potvrdila Světová organizace pro zdraví zvířat

Tři měsíce po potvrzení letošního posledního ohniska ptačí chřipky v soukromém malochovu drůbeže Mladé Boleslavi – Čejeticích byla Česká republika oficiálně prohlášena za zemi prostou tohoto nebezpečného infekčního onemocnění. Na svém webu to uvedla Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). „Tento krok je nesmírně důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi,“ dodala k tomu česká Státní veterinární správa (SVS). Publikováním článku je informace oficiálně přístupná všem více než 180 členským zemím OIE, která je v oblasti veterinární medicíny tím, čím je Světová zdravotnická organizace (WHO) v oblasti humánní medicíny.

SVS v následujících dnech odešle kompetentním autoritám všech zemí, které letos České republice oficiálně oznámily, že v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na jejím území omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR, oficiální dopisy s novou informací. „Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty zpět na úroveň před výskytem nákazy,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán. V tuzemsku bylo od začátku letošního roku postupně vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji.

Ptačí chřipka napadla první zájmový chov v Česku. Uhynuli pštrosi, páv a labuť

Chovatelé mohou dostat náhradu, ale i pokutu

„Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi – Čejeticích bylo potvrzeno 18. května. Opatření v tomto ohnisku byla dokončena 28. června (provedení závěrečné dezinfekce). V pondělí 26. července plynulo 28 dní od dokončení opatření v posledním ohnisku. Podle letos aktualizovaných pravidel OIE může členský stát právě po uplynutí minimálně 28 dní deklarovat změnu nákazového statusu, což SVS také učinila. Zveřejněním na webu OIE je status oficiální,“ vysvětluje SVS. Ptačí chřipka je velmi nakažlivé onemocnění, které se šíří sekrety divokých ptáků, především pak hus, kachen, volavek a dalších vodních druhů. Nejvíce vnímavá je vůči tomuto onemocnění drůbež, nakazit se ale mohou také exotičtí ptáci včetně papoušků. Nemoc nelze léčit, všichni infikovaní ptáci se likvidují.

Chovatelé mohou šíření nákazy ve svých chovech předejít přísnou hygienou, zabráněním kontaktu chovaných ptáků s trusem divoce žijících ptáků, zamezením přístupu k vodním tokům a plochám, kam se mohou dostat divocí ptáci a přesunutím krmiva a pitné vody pod stříšky nebo do krytého zázemí. Před vchody do chovných zařízení je dobré také instalovat dezinfekční rohože, protože infekci lze po zařízení roznést na podrážkách bot – v trusu divokých ptáků. Majitelé likvidovaných chovů mají ze zákona nárok na finanční náhradu od ministerstva zemědělství, ale pouze v případě, že splní podmínky prevence před zavlečením nákazy. Pokud naopak krajská veterinární správa odhalí pochybení, hrozí takovým provozům od státu poměrně vysoká pokuta.

Česko vybije kvůli ptačí chřipce 255 000 kusů drůbeže. Padnou i první pokuty pro chovatele

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!