Pašerák na Trinidadu dostal pokutu 35 tisíc dolarů za vybrání sedmi arů rudobřichých z hnízd

Exemplární trest zvolil magistrát města Point Fortin na karibském ostrovu Trinidad pro usvědčeného pašeráka papoušků, který vybral z hnízd sedm mláďat arů rudobřichých. Třicetiletý Don Michael Herbert se přiznal pod tíhou důkazů k odchytu divokých papoušků a úřad mu uložil peněžitou pokutu ve výši 35 tisíc trinidadských dolarů, což odpovídá 112 tisícům korunám. Za každé vybrané mládě ary rudobřichého musí muž zaplatit pět tisíc trinidadských dolarů (16 tisíc korun). Informoval o tom zpravodajský server Trinidad a Tobago Guardian. Policie pytláka zatkla 16. srpna poté, co v jeho bydlišti proběhla domovní prohlídka, při které byla nalezena zmíněná papouščí mláďata.

Během prohlídky policisté zaslechli chrčivý zvuk, který vycházel z vedlejší místnosti a jakmile do ní vstoupili, objevili sedm ještě neopeřených mláďat arů rudobřichých. Tři byla v proutěném koši a další čtyři v kartonové krabici vystlané novinami. Muž neměl pro chov těchto ptáků patřičné povolení, proto byl na místě zatčen a převezen na policejní stanici. Tam se dostavili strážci národního parku, na základě jejichž informací o pašovaném druhu papouška byl zatčený obviněn. Pokutu 35 tisíc trinidadských dolarů musí uhradit ve lhůtě do tří měsíců, jinak si za každého zabaveného papouška odsedí devět měsíců ve vězení, celkem tedy přes pět let. Soudce nařídil mláďata arů předat do péče zoologické zahrady Emperor Valley na Trinidadu.

Trinidad chce zachránit poslední divokou populaci arů araraun v Karibiku

Málo chovaný druh ary, který nesmí ořechy

Ara rudobřichý je jedním z původních druhů papoušků, kteří se vyskytují na souostroví Trinidad a Tobago. Ve volné přírodě žije ale na poměrně rozsáhlém území Jižní Ameriky od Guayany přes Venezuelu, Kolumbii a Peru po centrální Brazílii. Oproti jiným druhům arů se živí téměř výhradně plody mauritijské palmy, které obsahují velké množství beta-karotenu. Kvůli tomu se dlouho nedařilo udržet odchycené ptáky při životě. Uměle chovaní jedinci ale přijímají i jinou potravu. Patří k té menšině arů, kteří nejsou zařazeni do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. K jeho chovu tudíž není nutná registrace.

Ara rudobřichý má při chovu v zajetí velké sklony k tloustnutí, proto nemůže přijímat tučnou potravu, jako jsou různé druhy ořechů (což je ale u většiny arů naopak běžné). Naopak vyžaduje mnoho čerstvé i vařené zeleniny, například mrkve (kvůli beta-karotenu). Na svou velikost vyžaduje i poměrně velké chovné zařízení. V České republice jej poprvé odchoval v roce 1996 Zdeněk Šťastný. Od té doby je v tuzemsku odchováván pravidelně několika chovateli. Nepatří ale mezi příliš časté druhy, i když cenově je dostupnější než některé větší druhy arů. Není ani příliš často chován jako domácí mazlíček.

Pokuta za pašování amazoňanů žlutohlavých a aratingů kropenatých? 16 tisíc dolarů

Úvodní foto: Game Wardens

1 komentář

  1. Josef Janeček napsal:

    Bohužel nejsou vůbec k sehnání. Ani venku. Sháním je již více než dva roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..