Amazoňan žlutokrký směřuje mezi kriticky ohrožené druhy, v Guatemale zbylo 1 % populace

Seznam kriticky ohrožených druhů papoušků by se mohl brzy rozšířit o amazoňana žlutokrkého, velmi populárního domácího mazlíčka, který se svými dovednostmi a schopností napodobovat lidský hlas a různé zvuky blíží africkým papouškům žako. Velká poptávka po amazoňanech žlutokrkých vedla k častému vybírání hnízd v jeho domovině a dramatickému snižování početnosti divoké populace. V roce 2017 byl amazoňan žlutokrký zařazen mezi ohrožené druhy (EN) v Červené knize IUCN a nyní mu hrozí, že přejde mezi kriticky ohrožené (CR). Fatální pokles počtu amazoňanů dokládá situace v Guatemale, kde se na přelomu 80. a 90. let minulého století jejich populace odhadovala na 30 až 50 tisíc jedinců, ale v roce 2019 jich bylo pouze 500, tedy asi jedno procento původního stavu.

Celosvětová divoká populace amazoňanů žlutokrkých aktuálně čítá 1 500 až 1 600 pohlavně dospělých jedinců, což mimochodem odpovídá početnosti arů kobaltových v Brazílii. „Mláďata vybíraná z hnízd a ptáci hynoucí během nelegálního transportu, nezákonné obchodování s papoušky, to vše dohnalo tento druh až na pokraj vyhynutí. Pokud chceme dát tomuto inteligentnímu a krásnému ptákovi dát nějakou budoucnost, musíme okamžitě jednat, než bude příliš pozdě,“ upozorňuje ornitologický server BirdLife.com. Úbytek amazoňanů žlutokrkých je fatální ve všech zemích jejich přirozeného výskytu. Například v Kostarice, kde byla jejich populace považovaná za nejstabilnější, klesl počet těchto ptáků mezi lety 2005 až 2016 takřka o polovinu. V Hondurasu, kde začátkem 90. let bývalo až 123 tisíc amazoňanů žlutokrkých, v některých lokalitách zcela vymizel.

Překvapivé hnízdění amazoňanů žlutokrkých na ostrově Ometepe v Nikaragui

Nejstabilnější populace zůstává v Kostarice

Amazoňany neohrožuje pouze nelegální odchyt a vybírání mláďat z hnízd, ale také intenzivní těžba dřeva, která vede k dramatickému úbytku vhodných hnízdních dutin. Jde o celosvětový problém, který se v Jižní a Střední Americe dotýká prakticky všech druhů papoušků. Amazoňan žlutokrký má ale smůlu v tom, že je mezi lidmi opravdu populární, takže nelegální obchodování s mláďaty je intenzivnější než u jiných druhů. Guatemalští ornitologové navíc upozorňují, že tito amazoňané jsou velmi společenští a pokud pytláci vyberou jedno hnízdo, většina amazoňanů hnízdících v okolí také opustí dutiny a neodchovají v dané sezóně žádná mláďata. To vede k dalšímu postupnému snižování populace. Kvůli intenzivnímu nelegálnímu obchodování byl amazoňan žlutokrký už před lety zařazen do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat.

Latinská Amerika je rájem pro nelegální obchodování s papoušky, každoročně jsou v tomto regionu odchyceny stovky tisíc divokých ptáků. Bohužel, až tři čtvrtiny jich uhynou stresem během samotného odchytu či transportu ve stísněných a naprosto nevhodných podmínkách. Jenom v Mexiku jde podle odhadů BirdLife.com o 50 až 60 tisíc ptáků ročně. Co se týká amazoňana žlutokrkého, objevily se určité náznaky, že zavedení zákazu obchodování s tímto druhem v Nikaragui vedlo k zastavení poklesu místní populace, i když početnost tohoto papouška v zemi je stále velmi malá. Největší divoká populace amazoňanů žlutokrkých zůstává v Kostarice, i když i ta zaznamenává pokles. Amazoňani v této zemi žijí v šesti různých lokalitách.

Papoušci používají stejně jako lidé různé dialekty. Potvrdil to výzkum amazoňanů žlutokrkých

Úvodní foto: Angelica Valdivia / FFI

Předchozí článek

Pašerák na Trinidadu dostal pokutu 35 tisíc dolarů za vybrání sedmi arů rudobřichých z hnízd

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. srpna 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější