Brazilská dálniční policie zadržela pašeráky s 22 mláďaty arů arakang a dalšími exoty

UVNITŘ FOTO – Celkem 79 exotických ptáků zajistili vyšetřovatelé brazilské Federální dálniční policie při kontrole osobního vozu na dálnici BR-153 u obce Cariri do Tocantins v jihobrazilském státě Tocantins. Papoušci a další okrasní ptáci pocházející z volné přírody se nacházeli v šesti provizorních přepravkách. Celkem šlo o 42 pěvců louskačů menších, 22 mláďat arů arakang, deset aratingů žlutých a pět dalších druhů papoušků. Policie odhadla, že cena pašovaných zvířat by na černém trhu dosáhla částky 860 tisíc brazilských reálů (v přepočtu asi 5,7 milionu korun). Ptáky pašovali dva muži, otec se synem, kteří již dříve čelili trestními řízení za stejný čin.
Minulý případ řešily orgány činné v trestním řízení ve středobrazilském Goiásu. Nyní byli zadržení převezeni do provinčního centra Gurupi, kde byli vyslechnuti a propuštěni na svobodu, kde mají čekat na soudní řízení. Podle výpovědí obou pašeráků ptáci pochází z Belému na severu Brazílie a převážet je měli do státu Minas Gerais na jihovýchodě země. Mužům přitížil fakt, že jak arové arakangy, tak aratingové žlutí patří mezi ohrožené druhy a jsou zařazeni do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Mláďata arakang navíc ještě nebyla odstavená a samostatná.

Vypouštění zabavených louskačů menších do volné přírody (Foto: Instituto Natureza do Tocantins)

Aratingy žluté zařadí do reintrodukčního programu

Celá zásilka pašovaných exotů skončila v záchranném centru hlavního města státu Tocantins, Palmě. Ptáci nejprve prošli veterinární prohlídkou a poté mají být zasláni do státu původu, kde mají být vráceni zpět do volné přírody. V případě louskačů menších se tak již stalo. „Ptáci strávili v centru dva dny, nakrmili jsme je a poté vypustili na vhodném místě,“ uvedl na webu Institutu ochrany přírody státu Tocantins biolog James Scapini. Podle vedoucí záchranné stanice Graseily Pachecové pašeráci převáželi ptáky v otřesných podmínkách. „Přepravní klece byly opatřeny jen několika málo otvory pro dýchání a ptáci v nich stáli ve vlastních výkalech,“ popsala.

K TÉMATU: Argentinská policie zkonfiskovala 310 mláďat amazoňanů. Pašeráci je nacpali do Fordu Fiesta

Do záchranného centra exoti dorazili dehydrovaní, hladoví a psychicky otřesení. Všechny se ale podařilo stabilizovat, takže nedošlo k žádným ztrátám. Aratingové žlutí budou předáni ochráncům přírody v Belému a zařazeni do programu reintrodukce druhu ve státě Pará. Nejprve se ale o ně postarají odborníci v Sao Paulu, kde budou mláďata uměle dokrmována a jakmile budou schopna převozu do Belému, zařadí se do zmíněného programu. Jak bude naloženo s mláďaty arů arakang, není jasné. U velkých druhů arů je ale problém vracet do přírody ptáky, kteří museli být odchováni uměle. Pravděpodobnější je jejich zařazení do chovných programů v zajetí.

Úvodní foto: Débora Ciany/TV Anhanguera
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. ledna 2018

Dálší článek

Kakariki horský opět čelí vyhubení. Doplácí na to, že není tak známý jako kakapo nebo kiwi

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější