Češi opět mohou prodávat papoušky do Kuvajtu. V roce 2019 jich tam vyvezli 40 tisíc

Největší odbytiště papoušků odchovaných v České republice opět přijímá exoty dovezené z tuzemska. Kuvajt po dvou letech zrušil zákaz importu exotických ptáků a drůbeže z Česka, který zavedl kvůli epidemii ptačí chřipky. Podle Terezy Valáškové, ekonomické diplomatky z českého velvyslanectví v Kuvajtu, je právě tato země nejčastějším cílem papoušků vyvážených z České republiky. „Kuvajt byl (před zákazem v roce 2020, pozn. red.) nejvýznamnější destinací pro vývoz papoušků českých chovatelů. Za celý rok 2019 se do Kuvajtu vyvezlo více než 40 tisíc papoušků za 10,8 milionu korun,“ konstatovala Valášková. Celkově Češi každoročně vyvezou do zahraničí papoušky v hodnotě od 50 do 90 milionů korun.

Většinou jde o ptáky z „výkupu“, který probíhá na každé větší ptačí burze v Česku. Nejvíce vyváženými druhy jsou andulky, korely, agapornisové, rosely, alexandři nebo mníšci šedí. Konkrétně do Kuvajtu se ale vyváží i další ptáci do zájmových chovů. „Zrušení zákazu rovněž pomůže dovozu oblíbených dravců, například sokolů, a kromě papoušků také importu holubů. V Kuvajtu je díky vysoké kupní síle cena těchto ptáků zpravidla vyšší a vývoz do této arabské země se tak vyplatí,“ vysvětluje Valášková. Například cena papouška žako se v Kuvajtu pohybuje v přepočtu okolo 70 tisíc korun, na českém trhu žako aktuálně stojí zhruba třetinu této částky. Výnosný obchod byl ale poslední dva roky přerušen a čekalo se na potvrzení, že v Česku se již nevyskytuje ptačí chřipka.

Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

Chovatelé ročně vyvezou ptáky za desítky milionů

„Na území České republiky se podle Státní veterinární správy nenachází žádné ohnisko ptačí chřipky od poloviny května. Velvyslanectví ČR v Kuvajtu předalo dopis s touto informací kuvajtskému úřadu pro zemědělství a rybářství a úřadu pro potraviny. Na základě tohoto oznámení oba kompetentní úřady zákaz dovozu zrušily,“ popsala Tereza Valášková. Dobrá zpráva to je i pro české vývozce drůbežího masa s certifikací halal. „Kuřecí maso je jedním z několika potravinářských výrobků, na nějž kuvajtští občané pobírají dotace,“ vysvětluje české velvyslanectví v Kuvajtu. Zákaz dovozu živých ptáků, drůbežího masa a vajec z České republiky platil od roku 2020 v devíti zemích. Kromě Kuvajtu šlo mj. o Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Filipíny, Hongkong, Maledivy a Tchaj-wan.

Česká republika je důležitým vývozcem papoušků. Podle Českého statistického úřadu směřuje velká část exportovaných exotů do Turecka, Spojených arabských emirátů, Iráku, Kataru či zmiňovaného Kuvajtu. Vývoz papoušků do zemí mimo Evropskou unii přitom není byrokraticky tak jednoduchý. Exportér si musí zajistit řadu povolení od ministerstev životního prostředí vývozní i dovozní země i veterinárních vyšetření. V desítkách milionů korun se vývoz papoušků z Česka pohybuje již od přelomu tisíciletí. Největší příjmy exportéři hlásili v roce 2011, kdy se z tuzemska vyvezli exoti za 92,4 milionu korun. Poté celková suma za exportované ptáky až do roku 2014 klesala, v roce 2015 poprvé po třech letech opět stoupla.

Celostátní zákaz venkovního chovu drůbeže končí, Státní veterinární správa ho zrušila

Úvodní foto: Velvyslanectví ČR v Kuvajtu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..