V Bolívii sečetli na jednom nocovišti rekordní počet arů kanind. Nejméně polovinu populace

Nečekané množství kriticky ohrožených arů kanind napočítali ochránci přírody z neziskové organizace Asociación Civil Armonía při kontrole známého nocoviště v bolivijské rezervaci Barba Azul. „Celkem šlo o 228 jedinců, kteří se slétali na malý zalesněný ostrůvek Motacus, nacházející se uprostřed savany Beni,“ informovalo sdružení prostřednictvím své oficiální stránky na Facebooku a doplnilo dvě fotografie s hřadujícími papoušky a letícím hejnem. Tolik arů kanind pohromadě zatím nikdo nepozoroval. Jde minimálně o polovinu celkové divoké populace, jejíž početnost se po sčítání v roce 2015 odhadovala na 312 až 455 jedinců. Po arovi škraboškovém jde o nejohroženější druh papouška ara na světě.

„Tento nový rekord je jasným důkazem nárůstu populace,“ míní zástupci Asociación Civil Armonía. Ještě před několika lety se odhady počtu volně žijících arů kanind pohybovaly okolo dvou až tří set. Přísnou ochranou jejich hnízdních biotopů a lokalit, kam zalétají za potravou, ale i vyvěšováním umělých hnízdních budek bolivijští ornitologové docílili postupného navyšování počtu ptáků. Odmítli přitom běžný postup, kdy se do volné přírody vypouští ptáci odchovaní v zajetí, protože se obávali zanesení nemocí a také špatných genetických informací do divoké populace. Jako klíčové se ukázaly být umělé hnízdní budky, které nahrazují ubývající přírodní dutiny, o něž arové soupeří s dalšími druhy ptáků a jinými zvířaty.

Vypouštění kriticky ohrožených arů kanind do přírody? Raději ne, varují ochránci. Bojí se nemocí

Z umělých budek už vylétlo 113 mláďat

Dobrou zkušenost s umělými hnízdními budkami pro ary kaninda mají v další bolivijské rezervaci Laney Rickmanové. Vyvěšují je už od roku 2005 a do letoška se v nich papouškům podařilo vyvést 113 mláďat, tedy asi čtvrtinu až třetinu celkové populace arů kanind! Jenom v letošním roce ochránci zaznamenali osm mláďat. Budek je v rezervaci vyvěšeno už 100, z toho čtvrtinu ochránci umístili v posledním roce na nových místech, kde se dosud budky nenacházely. „Poskytujeme tak arům více možností, kde zahnízdit, a zároveň omezujeme konkurenci s dalšími ptačími druhy,“ vysvětlují představitelé rezervace. Letošních osm mláďat vzešlo ze 14 pokusů o hnízdění a z celkově 10 obsazených budek.

Pozorování 228 arů kanind na jednom nocovišti představuje výrazný posun v jejich početnosti. Dosud největší hejno, které čítalo 155 ptáků, zaznamenali ornitologové v dubnu 2018. O rok dříve šlo o 118 jedinců. Zatímco v přírodě se počty arů kanind odhadují na nižší stovky, v zajetí jsou chovány tisíce těchto papoušků. Jenom v České republice jde podle Registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, takřka o 160 ptáků. Arové kanindy se v zajetí poměrně dobře rozmnožují, což může potvrdit zejména největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, kde se podařilo odchovat již více než 400 mláďat tohoto kriticky ohroženého druhu papouška.

Zoo Ústí nad Labem odchovala aru kanindu. Jako první ze zahrad v Česku a na Slovensku

Úvodní foto: Asociación Civil Armonía

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..