Zoo Ústí nad Labem odchovala aru kanindu. Jako první ze zahrad v Česku a na Slovensku

Prvoodchov ary kanindy, kriticky ohroženého papouška původem z Bolívie, ohlásila zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Zahradě se podařilo odchovat jedno mládě pod rodiči. Úspěchu předcházelo první letošní hnízdění, z něhož vzešlo také jedno mládě, ale protože se o něj dospělí arové neuměli postarat, uhynulo. Ústecká zoo chová ary kanindy od roku 2012, kdy je získala výměnou za odchované ary vojenské od soukromého chovatele Jana Antoše. „Aby měli potřebný klid na rozmnožování, vytvořili jsme pro ně chovné zázemí mimo návštěvnické prostory,“ uvedla hlavní zooložka ústecké zoo Petra Padalíková.

„Jsme velmi rádi, že to mělo smysl a my se dočkali prvního mláděte nejen u nás, ale i v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad. Navíc se to podařilo cestou přirozeného odchovu, což je skvělé z hlediska vývoje mláděte a jeho dalšího zapojení do chovu,“ dodala Padalíková. U soukromých chovatelů nejsou odchovy arů kanind nijak ojedinělé, tento druh se velmi dobře rozmnožuje. V zoologických zahradách ale není příliš častý, v České republice kanindy chová kromě ústecké zoo už jen Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Celkově je v České republice registrováno okolo dvou stovek arů kanind a daří se je každoročně odchovávat.

Mládě ary kanindy v hnízdní budce s rodičem (Foto: Andrea Gruntová, Zoo Ústí nad Labem)

Detail hlavy odstaveného mláděte ary kanindy (Foto: Vít Lukáš, Zoo Ústí nad Labem)

ZOO Ústí nad Labem si pořídila ary kanindy. Jako jediná v Česku

Zoo plánuje velkou průchozí expozici papoušků

„V letošním roce měl náš chovný pár dvě snůšky. První mládě se vylíhlo v polovině března, ale nezkušení rodiče se o něj neuměli postarat a nekrmili ho, a tak mládě bohužel po několika dnech uhynulo. S každým mládětem získávají rodiče cenné zkušenosti a je proto důležité do tohoto procesu nezasahovat. Druhé mládě se vylíhlo 10. května. K naší radosti o něj oba rodiče od začátku dobře pečovali, a my mohli na kameře pozorovat, jak mládě prospívá a roste,“ popsala vrchní chovatelka Andrea Gruntová. Mládě poprvé opustilo budku 21. srpna. „Bylo již plně opeřené a vybarvené po rodičích,“ doplnila ředitelka ústecké zoologické zahrady Ilona Pšenková.

„Máme z něj obrovskou radost nejen proto, že se jedná o první mládě tohoto druhu u nás, ale také proto, že poprvé přispíváme mládětem do evropského záchovného programu tohoto kriticky ohroženého druhu. Prozatím tito papoušci zůstávají mimo návštěvnický prostor, nicméně velká průchozí expozice papoušků je součástí připravovaného plánu rozvoje zoo (tzv. generelu) a já doufám, že tak v dohledné budoucnosti budeme moct návštěvníkům ukázat naši kolekci velkých arů,“ slibuje ředitelka ústecké zoo. Kromě arů kanind v Ústí nad Labem chovají ary hyacintové, ary zelené, ary vojenské, ary ararauny a ary červenouché.

Chceme se specializovat na chov velkých arů, říká Andrea Gruntová ze ZOO Ústí nad Labem

Úvodní foto: Vít Lukáš, Zoo Ústí nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..