Výstava exotů v Třebechovicích pod Orebem nabídla 70 druhů ptáků a vynikající aranžmá

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pomalu jako někde v botanické zahradě se mohli cítit návštěvníci výstavy exotického ptactva v Třebechovicích pod Orebem, která se konala o uplynulém víkendu v chovatelském areálu tamního exotářského spolku. Na 70 druhů ptáků, a to nejen papoušků, ale i drobných exotů, pěvců a hrabavých, obsadilo klece a voliéry bohatě vyzdobené podzimními plody přírody: větvičkami s jeřabinami, hlohem, březovým listím, ale i mechem, kmeny a pařezy a dalšími přírodninami. Součástí výstavy byla i bodovaná část, která zahrnovala výstavní i barevné andulky, agapornisy a zebřičky, a jež každoročně přitahuje i celostátně známé chovatele, jako je Jaroslav Jelínek v případě andulek, Jan Makyňa u drobných exotů nebo Jiří Vojtěch u agapornisů.

Třebechovická výstava se tradičně koná poslední zářijový víkend, aby se v neděli kryla s ptačí burzou v blízkém Týništi nad Orlicí. Vyplácí se to: právě v neděli dopoledne je účast na výstavě nejvyšší, což můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. Přímo v Třebechovicích se navíc ve stejný víkend koná také výstava králíků, drůbeže a speciální výstava českých hus, která se nachází pouhý kilometr od areálu exotářů (na tzv. Bobkárně, tedy v chovatelském areálu všeobecné ZO ČSCH Třebechovice pod Orebem). Pro místní to tak byl poměrně nabitý víkend plný akcí v Třebechovicích i deset kilometrů vzdáleném Týništi. Ačkoli někteří přespolní chovatelé exotů nedorazili, protože se výstava kryla s jejich odletem na papouščí kongres Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, na účasti se to příliš nepodepsalo.

Výzdoba, kterou by leckterá výstava mohla závidět

A co bylo v Třebechovicích vidět? Z papoušků patřili mezi největší vystavené ptáky amazoňané modročelí, papoušci patagonští a několik druhů alexandrů: čínští, vousatí, černohlaví, rudohlaví a malí, dále rosely penant modré mutace, rosely žlutohlavé, žlutolící a pestré, skupina středně velkých australských papoušků: královští, červenokřídlí, nádherní, horští (kouřoví), ale i červenotemenní. Pěkná byla kolekce pyrurů, kterým kralovali jediní zástupci rodu zařazení do CITES I, pyrurové modrobradí. Nechyběli ale také zástupci aymar, nejmenší papoušíčci brýlatí, korely, latamové vlaštovčí nebo kolekce mutačních agapornisů, která obývala voliérku se dvěma papoušky senegalskými. Vedle nich pak byli k vidění příbuzní papoušci konžští. Za zmínku také stojí hejno mníšků šedých, které se neustále ozývalo charakteristickým křikem.

V menších podlouhlých klecích si mohli návštěvníci prohlédnout neofémy modrohlavé a tyrkysové, kakariky rudočelé přírodního zbarvení i mutační žluté ptáky, zmiňované pyrury a pak spoustu zajímavých drobných exotů: například kardinály šedé, šámy bělořité, špačky čínské, rýžovníky, pásovníky, amadiny, chůvičky, zebřičky a spoustu dalších ptáků, včetně dvou druhů křepelek a jednoho křepela. Všichni ptáci, i ti nejdrobnější, měli velmi vkusně upravené interiéry výstavních klecí, takže se v nich mohli cítit naprosto komfortně. Bez přehánění je třeba říct, že výstava v Třebechovicích je co do aranžmá výstavních klecí, voliér a jejich okolí asi nejlepší v republice a mohli by se od ní inspirovat i pořadatelé celostátních akcí jako je EXOTIKA Lysá nad Labem nebo EXOTA Olomouc.

Jak dopadla bodovaná část?

Bohatá byla i část věnovaná bodovanému ptactvu. Celkem zde bylo 67 výstavních a 14 barevných andulek, 31 agapornisů a desítky drobných exotů. Andulkářskou část posuzoval sám předseda Klubu chovatelů andulek (KCHA) Petr Pechar. Absolutním vítězem výstavy se stala andulka od Svatopluka Jandy z Mukařova, nejlepší protějšek vystavil Jaroslav Jelínek z Hradce Králové. Stejný pták se stal o vítězem mezi starými andulkami, protějškem mu byla další andulka od Svatopluka Jandy. Nejlepším mladým ptákem byl celkový vítěz výstavy od Svatopluka Jandy a jeho protějškem andulka od chovatele Špačka. Nejlepší barevnou andulku v Třebechovicích vystavila Marie Foltýnová z Pardubic, druhé a třetí místo připadlo Karlu Novákovi z Poděbrad. Putovní pohár vítěze výstavy agapornisů i letos, potřetí v řadě, převzal Jiří Vojtěch z Rozběřic. Na druhém a třetím místě byli agapornisové od Patrika Menglera z Hradce Králové.

Třebechovická výstava nabídla i bohatou prodejní část téměř výlučně s australskými papoušky, pro návštěvníky byla připravená bohatá tombola, občerstvení a jako zpestření malované kameny. „Součástí výstavy byla také ukázka mutací zebriček pestrých, hylů mexických. Dále mimo papoušků bylo k vidění sedm druhů hmyzožravého ptactva, eurofauna, hrabaví, drobotina i holoubci. K prodeji byly odchovy členů spolku. Celkem bylo k vidění 70 druhů exotického ptactva,“ vypočítává jeden z organizátorů Emil Škoda, který vystavil především drobné exoty a zvažuje, za jakých okolností a zda vůbec by bylo možné na některém z příštích ročníků vystavit i některý druh sov, které chová a úspěšně rozmnožuje. Pokud jste letos do Třebechovic nezavítali, příští rok je určitě nevynechte!

Jak to vypadalo v Třebechovicích loni?

Na návštěvě výstavy exotů v Třebechovicích pod Orebem: co by kamenem dohodil od burzy v Týništi

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..