Zoo Praha otevírá veřejnosti nový pavilon goril. Jak to v něm vypadá?

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Občas se na Ararauně věnujeme i jiným tématům než papouškům. A to je i dnešní případ, kdy zoologická zahrada v Praze otevírá návštěvníkům nový pavilon goril a dalších afrických primátů a dalších zvířat. Rezervace Dja, jak se nová expozice nazývá, je vůbec největším pavilonem pražské zoo a zároveň rozšiřuje plochu zahrady za dosavadní výběh afrických kopytníků. Zoo u ní vybudovala nový vchod pro návštěvníky a vznikla zde i nová zastávka pražské MHD s názvem Zoo Praha – Sklenářka. Novinkou je i další most přes silnici, který spojuje Rezervaci Dja s horní částí zoo u výběhu tygrů. Slavnostní otevření nového pavilonu goril naplánovalo vedení zahrady na dnešních 11 hodin dopoledne.

Už žádné mačkání u skleněných výloh

Novinářům se nová expozice představila přesně před týdnem, kdy do ní ještě běžní návštěvníci nemohli. Zvířata se ale do Rezervace Dja stěhovala již od začátku letošního roku, aby si na nové prostředí zvykla a nebyla stresovaná příchodem návštěvníků. Kromě goril pavilon obývají kočkodani Brazzovi, štětkouni afričtí, guerézy pláštíkové, talapoini severní, krysy obrovské, kaloni plaví, osinák africký, želva ohebná, afrička ozdobná, pavouk nefila a různé druhy brouků. Chovnou skupinu goril nížinných v novém pavilonu tvoří dominantní samec Kisumu, samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, která byla prvním mládětem tohoto druhu narozeným v českých a slovenských zoo, dále samice Kijivu, její poloviční sestra Shinda se svým synem Ajabuem a nejstarší gorila Kamba, která jako jediná pochází z přírody.

V novém pavilonu gorilí skupina vůbec poprvé sdílí expozici s jiným živočišným druhem – společnost jim zde dělají guerézy pláštíkové, jimž promyšleně řešený prostor umožňuje, aby se vlastním vstupem kdykoli přesunuly do zázemí. Vedle vnitřní expozice mají gorily a guerézy k dispozici také prostorný venkovní výběh se vzrostlými stromy, kterým navíc protéká uměle vybudovaný potůček. Ten napájí přilehlou „bažinku“, ve které se gorily mohou brodit. Pro návštěvníky je u venkovního výběhu goril připravený amfiteátr, z něhož lze sledovat dění ve výběhu z nadhledu. Podobně zoo vyřešila i výhled na vnitřní expozici goril, takže se návštěvníci nemusí tísnit u skleněných výloh jako ve staré expozici goril v dolní části zoologické zahrady, kde zůstává původní samec Richard se svými syny.

Doplní zoo expozici o ptáky? Měli bychom několik tipů

Rezervace Dja na první pohled zaujme svým prostorem, ale také bohatou vegetací a zvuky pralesa, které pocházejí přímo z Kamerunu, kde je nahráli zástupci pražské zoo. Uvnitř pavilonu se dokonce dá spustit umělý déšť, který je sladěný se zvukem skutečného deště na nahrávce z Afriky. Samostatnou kapitolou je systém vnitřního osvětlení pavilonu. Návštěvnický prostor je stejně temný jako spodní patro deštného lesa, do expozic jde naopak světlo skrz obrovské prosklené plochy střechy, a divácký zážitek ani pořízené fotografie tak neruší odraz v expozičních sklech. Plně automatizované je speciální osvětlení rostlin – fytolampy svítí v noci, aby přes den nerušily návštěvníky. Zároveň byly před expoziční skla nainstalovány opony, aby gorily a další chovaná zvířata měla v noci tmu.

V pavilonu se bohužel nevyskytují žádní ptáci, pokud tedy nepočítáme vypreparované zoborožce u umělé hnízdní dutiny, kteří mají evokovat hnízdící pár (u stejného stromu vás může vylekat velmi věrný model zmije gabunské). Možná se zahrada časem rozhodne prostor zpestřit a doplnit ho třeba o papoušky žako, kteří jsou v Africe čím dál ohroženější a právě v Kamerunu patří mezi nejvíc chráněné ptáky. Ostatně, africké druhy papoušků v pražské zoo citelně chybí, i když například jednoho žaka zahrada chová v neveřejném zázemí. Dobrým tipem by mohl být i papoušek kapský, který rovněž patří mezi velmi ohrožené a v zajetí je hodně vzácný. A raritou by mohli být i agapornisové oranžovohlaví, kteří patří mezi chovatelské oříšky, ale bohužel jsou hodně náchylní na stres. Nechme se překvapit, zda se pražská zoo nechá inspirovat.

Úvodní foto: Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..