Zoo Janov nevznikne, obec ji v referendu odmítla. Marcel Kohout hledá náhradní pozemky

První zoologická zahrada v Pardubickém kraji nebude v Janově u Litomyšle. Tamní obyvatelé totiž myšlenku místního chovatele papoušků Marcela Kohouta odmítli v referendu, které se konalo o uplynulém víkendu souběžně s volbami do obecního zastupitelstva. Plebiscitu se zúčastnilo 64,21 procenta právoplatných voličů a z nich 55,94 procenta hlasovalo proti výstavbě zoologické zahrady na katastru obce. To představuje více než třetinu všech obyvatel Janova s právem volit. „Přestože se nám dostalo podpory ze stran občanů Janova, za kterou velmi děkujeme, nestačilo to. Náš projekt se realizovat nebude,“ konstatovali v pondělí zástupci projektu Zoo Janov na svojí oficiální stránce na Facebooku.

Negativní výsledek místního referenda ale neznamená, že by se Marcel Kohout vzdal myšlenky na výstavbu vůbec první zoologické zahrady na území Pardubického kraje. Nyní hledá nové vhodné pozemky. „Budu se o to snažit,“ potvrdil serveru Ararauna.cz. Podle našich informací dostal již dříve nabídku na odkup pozemků u Chrudimi, ale aktuálně je v jednání možnost výstavby zoo v blízké Litomyšli. Janov ovšem vycházel strategicky nejzajímavěji, protože chovatel má v této obci rozsáhlý chov papoušků, zejména loriů, a získal již potřebné pozemky a řadu povolení. Navíc okolo Janova se bude v blízké budoucnosti stavět dálnice D35, která propojí Olomouc s Prahou a bude alternativní cestou z Prahy na Moravu vedle přeplněné dálnice D1.

Zoo Janov v ohrožení: zastupitelé obce prosadili referendum o projektu Marcela Kohouta

Pozemky se patrně změní na stavební parcely

A co se stane s pozemky, na kterých měla být Zoo Janov? Marcel Kohout to naznačil již před konáním místního referenda. Jednou z možností je podání žádosti o změnu územního plánu a využití půdy na plochu pro výstavbu rodinných domů a postupné rozprodání stavebních parcel soukromým majitelům. Pokud obec se změnou územního plánu nebude souhlasit, nabídne Marcel Kohout pozemky ke zpětnému prodeji obci. „Jejich prodejní cena však musí pokrýt náklady na zakoupené pozemky, navýšené o náklady vynaložené na digitalizaci map územního plánu, který obci zůstane, a další náklady, např. náklady projektové firmy, atd.,“ přiblížil Marcel Kohout. V minulosti naznačil, že do příprav pozemků investoval již částku okolo dvou milionů korun.

Třetí možností je podle Marcela Kohouta prodej pozemků developerovi, který by o ně projevil zájem. „Využití plochy developerem bude řešeno už pouze v rámci jednání mezi tímto subjektem a obcí,“ upřesnil chovatel, který vedle chovného zařízení na papoušky přímo v Janově provozuje ještě dvě ptačí farmy na Bali, odkud dováží papoušky i do Evropy včetně České republiky. Pardubickému kraji licencovaná zoologická zahrada chybí. Nejbližší zoo je Safari Park Dvůr Králové nad Labem, případně Zoo Praha a Zoo Jihlava. Na území kraje existují pouze nelicencované zooparky, jako například Dřevěná exotika v Bítovanech nebo Ranč Bělečko. Nový zoopark se plánuje také ve Valech u Přelouče, kam majitel již delší dobu shání kočkovité šelmy.

Marcel Kohout chystá dětskou Zoo Janov včetně papoušků, otevřít by měla do roku 2026

Úvodní foto: Zoo Janov / Marcel Kohout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..