Křížem krážem po českých zoo: Pardubický kraj sice zoo nemá, ale Dřevěná exotika v Bítovanech vás překvapí

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Dnes nezamíříme do oficiální zoologické zahrady s licencí od ministerstva životního prostředí, ale na ranč, který kombinuje ukázku řezbářského umění s několika expozicemi domácích i exotických zvířat. Exotika na ranči (aktuálně přejmenovaná na Dřevěnou exotiku) v Bítovanech na Chrudimsku je označovaná za „zookoutek“, ale připomíná spíše menší zoo. Prezentuje se jako ranč s ukázkou dřevořezeb v podobě zvířat doplněných o dětské hřiště, možnosti jízdy na ponících a ukázkou několika vybraných zvířat (jde zhruba o 20 druhů v celkovém počtu asi 150 jedinců).

Jak se tam dostat

Ranč se nachází na samém kraji obce Bítovany (č.p. 6) směrem na Zaječice, zhruba 10 km od Chrudimi. Je velmi dobře dostupný veřejnou i osobní dopravou. Autem se tam dostanete buď od Chrudimi nebo od Ždírce nad Doubravou silnicí I. třídy spojující Pardubice a Žďár nad Sázavou. U Slatiňan se odbočuje na Lukavici a hned další obec jsou Bítovany. Ranč má vlastní asfaltové parkoviště s dostatečnou kapacitou i místem pro autobusy přímo na okraji Bítovan. Dá se sem zajet i na kole, ideálně z Pardubic, které jsou vzdálené zhruba 20 km a cesta trvá zhruba hodinu. Vede přes Chrudim, poté po cyklostezce podél Chrudimky přes Slatiňany do Svídnice a přes Lukavici do Bítovan. Na ranči je dostatek stojanů na kola.

Veřejnou dopravou se dá přímo do Bítovan dostat autobusem z Chrudimi, cesta trvá necelých 20 minut. Z Pardubic nejezdí přímé spoje, musí se přesedat v Chrudimi. Z opačné strany jezdí přímé autobusy z Hlinska přes Trhovou Kamenici a Nasavrky. Nebo se dá využít vlak na trati z Pardubic do Hlinska, vystupuje se na zastávce Zaječice (pozor, některé spěšné vlaky a rychlíky zde nestaví) a poté se jde pěšky po silnici směr Bítovany necelý 1 km. Přímo u zastávky je směrovník „Exotika na ranči“.

Co stojí vstupné

Vstupenky lze zakoupit výhradně v pokladně u vstupu do areálu ranče. Dospělého vyjde vstupné na 140 Kč, senioři nad 65 let zaplatí 100 Kč a děti od tří let 80 Kč. Pro děti do tří let je vstup zdarma. Ranč přijímá pouze hotovost, platba kartou není možná. Celý areál je přísně nekuřácký.

Jak vypadá areál

Na první pohled je patrné, že majitelé na výstavbě expozic pro zvířata a dalším vybavení ranče rozhodně nešetřili. Podobně velká zařízení bývají většinou postavená svépomocí a nevypadají příliš profesionálně, to však rozhodně není případ Dřevěné exotiky v Bítovanech. Ranč není moc rozsáhlý, ale rodina s dětmi zde v pohodě stráví dvě hodiny i více – pro děti je k dispozici velké hřiště, mohou krmit domácí kozy, funguje zde i občerstvení, takže návštěvník tu může strávit čas i přes oběd. V horkých letních dnech oceníte všudypřítomné rozprašovače vody, které míří nejen na zvířata v expozicích, ale i volně do prostoru, takže návštěvníci se mohou kdykoli zchladit.

Už u vchodu narazíte na výběh pro servaly a rysy. Kočkovité šelmy jsou společně s opicemi srdeční záležitostí provozovatelů Dřevěného ranče. Letos se mohou pochlubit historicky prvním úspěšným odchovem pumy. „Měli jsme tři koťata, ale samice dvě postupně zadávila, takže jsme třetí odebrali k umělém odchovu,“ říká provozovatelka ranče Jana Blažková. Mladou pumu mohou návštěvníci obdivovat hned vedle dětského hřiště, samice má expozici o dva výběhy dále. V těch jsou karakalové a také irbis sněžný, kterého neuvidíte ani v leckteré oficiální zoo. Samec je už starší, narodil se v roce 2004, a do Bítovan ho deponovala Zoo Jihlava na dožití.

Jak je to na ranči s papoušky? Vlevo od hlavního vchodu do areálu se nachází tři voliéry, ve kterých hnízdí andulky, korely chocholaté a jsou zde o další zástupci australských papoušků: barnard límcový, papoušek nádherný a papoušek královský. Hlavní specializací Dřevěné exotiky v Bítovanech jsou ale opice. Aktuálně jich zde uvidíte osm druhů a na ranči se některé daří úspěšně rozmnožovat. Dominantou celého areálu je velká venkovní expozice gibonů lar (bělorukých), kteří si dokáží opravdu hlasitě vyžádat pozornost návštěvníků. Hned vedle nich je ve stínu posezení s občerstvením, takže sledováním gibonů poskakujících po lanech imitujících lijány můžete strávit klidně i desítky minut.

Samostatnou expozici hned vpravo od vchodu do areálu má samice gibbona lar Sisi, která svým hlasem láká diváky k mřížím a často jim bere různé předměty. Proto majitelé okolo jejího výběhu natáhli červeno-bíle zbarvený řetěz a umístili cedulku s nápisem „Pozor, krade!“. Když nám Jana Blažková Sisi ukazuje, samička gibbona natáhne ruku přes mříž a chce se nechat pohladit. Jakmile to ale majitelka ranče udělá, Sisi ji chytí na rukáv a chce ji přitáhnout k mříži. „Museli jsme návštěvníky varovat, protože se často stávala, že lidem brala mobilní telefony nebo peněženky. Jedné návštěvnici sebrala nový iPhone a před jejíma očima ho rozkousala,“ popisuje Jana Blažková.

U všech opičích expozic je proto výstražná cedulka výmluvným s nápisem „Dívat ano, sahat ne“. Nejinak tomu je u další řady expozic s drápkatými opičkami: tamaríny pinčími, tamaríny žlutorukými, kosmany běločelými a kosmany bělovousými. Přímo naproti velkému výběhu pro gibony lar se nachází expozice kočkodanů zelených a Jana Blažková nám ukazuje i jejich zázemí, které vypadá jako vnitřní expozice nějaké velké zoologické zahrady. Velké prosklené výlohy, za kterými je vše krásně vidět. Vedle kočkodanů mají vlastní vnitřní expozici surikaty, u kterých provozovatelé ranče nedávno měnili samce, protože se surikaty nerozmnožovaly a nyní čekají, zda se to povede s novým samečkem. Z venkovních expozic do zázemí mohou speciálním pletivovým tunelem proběhnout i lemuři kata či malpy plačtivé.

Z menších šelem se můžete v Bítovanech setkat s dvěma druhy mangust: liščí a žíhanou. A také s párem mývalů severních. Chov mývalů bude od příštího roku komplikovaný, protože Česká republika začne po chovatelích vyžadovat naplňování podmínek evropské směrnice o invazních druzích. U druhů jako je mýval bude zakázán chov párů pohromadě a rozmnožování v zajetí, chovatel se musí registrovat u ministerstva životního prostředí a zajistit chovné zařízení tak, aby zvíře nemohlo utéct. Obchodování s těmito druhy bude zakázané a ti, co je nyní vlastní, si je budou moci nechat pouze na dožití.

Evropská směrnice se naštěstí netýká dikobrazů, s nimiž se v Bítovanech můžete také potkat, ani lam alpaka či ovcí ouessantských a zakrslých. Australské živočichy na ranči zastupují klokani Bennettovi. A zapomenout nesmíme ani na koně a poníky, na kterých se mohou děti na ranči svézt na jízdárně naproti hlavnímu vchodu do areálu, a to vždy od 14 do 15 hodin (lístky je možné zakoupit v pokladně).

Co jinde neuvidíte

Málokteré skutečná zoo vám může ukázat irbise sněžného. Ten místní patří už mezi seniory, je mu 18 let a pochází ze Zoo Jihlava. V Bítovanech měli z jihlavské zoo hned dva irbise, ale jeden uhynul stářím. Zajímavé je i odstavené kotě pumy americké a giboni lar a kosmani bělovousí s letošními mláďaty.

Občerstvení

V areálu je jeden stánek s občerstvením, který se nachází vedle velké expozice s gibony lar. Zakoupit tu lze balené nápoje, včetně piva a nealkoholického piva v plechovkách, párky v rohlíku či klobásy. Platit se dá pouze hotově a občerstvení je otevřeno do 16:30 hod.

Jak mají otevřeno

Dřevěná exotika na ranči v Bítovanech je otevřena vždy o víkendu, tedy od pátku do neděle, od 10 do 17 hodin. Během letních prázdnin pak i od úterý do pátku ve stejný čas. V pondělí bývá ranč pro veřejnost uzavřený. Více na www.exotikanaranci.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..