Marcel Kohout chystá dětskou Zoo Janov včetně papoušků, otevřít by měla do roku 2026

Vůbec první zoologickou zahradu včetně chovu papoušků by mohl mít v dohledné době Pardubický kraj. Vyrůst by měla v Janově u Litomyšle, kde ji chce postavit chovatel papoušků a specialista na lorie Marcel Kohout. Ten vlastní i ptačí farmu na Bali, jež se kromě jiného specializuje na chov loriů, ale například i kakaduů, madů, trichů orlích, eklektů a dalších papoušků. Zoo Janov, jak by se měla zahrada jmenovat, počítá ale také s jeřáby, drápkatými opičkami, surikatami, klokany či velbloudy, ale také s terarijními zvířaty. Marcel Kohout začal na projektu pracovat přede dvěma lety a postupně se s obcí dohodl na koupi vhodných pozemků. Nyní ale někteří občané chtějí kvůli zoo uspořádat referendum, které obec na začátku podle chovatele odmítala.

Obec řeší, zda kvůli zoo vypíše referendum

Investice do zoo, v níž mají být i tři neveřejné haly pro odchov papoušků a terarijních zvířat, podle Kohouta dosáhnou 50 až 100 milionů korun. Svitavskému deníku chovatel řekl, že 50 milionů má na projekt připravených a minimálně šest milionů již investoval do nákupu pozemků a získání potřebných povolení. Pokud by ale obec vyhlásila k záměru otevření zoo referendum, hrozilo by, že investice vyjdou vniveč a Marcel Kohout je v takovém případě připraven pozemky zase prodat. „Může tam být krásná zahrada. Když to neprojde, můžu pozemky prodat a pak už tam bude cokoliv,“ uvedl pro Svitavský deník s tím, že otázka referenda byla na obecním zastupitelstvu v loňském roce zamítnutá a očekával tedy, že starosta tento požadavek některých občanů odmítne i nyní.

Po medializaci projektu se objevily otázky, z čeho chce Marcel Kohout výstavbu zoo financovat. Chovatel nevyloučil, že kdyby to bylo potřeba a nestačilo by připravených 50 milionů korun, prodá ptačí farmu na Bali. Tu koupil s dalším Čechem poté, co ji před pěti lety navštívil, nakoupil si v ní vzácné druhy loriů a radil původnímu majiteli, jak vylepšit tamní chov (včetně zachování čistoty jednotlivých poddruhů papoušků). Nyní tráví na Bali každý druhý měsíc, aby dohlížel na provoz farmy, která má 17 zaměstnanců a vlastního ředitele. Vyloučit nelze ani možnost, že by se část ptáků z farmy na Bali časem přesunulo do Janova. Často jde o papouščí druhy, které se v Evropě téměř nechovají, včetně různých barevných mutací loriů, na které se nyní Marcel Kohout se svým otcem specializuji.

Vizualizace Zoo Janov s rozmístěním jednotlivých expozic (Zdroj: Facebooková prezentace Zoo Janov)

Unikátní hala s exotickými motýly

Zoo Janov by si na svůj provoz měla vydělat právě prodejem odchovaných mláďat, ovšem spíše terarijních zvířat než papoušků. Pouze ze vstupného by se podle Kohouta uživila těžko. „Chci vše chovat v párech, aby se to množilo a mláďata se dávala do volné přírody nebo do zoo a prodávala se jiným chovatelům,“ přiblížil pro Svitavský deník. „Zoo si musí na sebe vydělat. Zahrada ve Dvoře Králové nad Labem žije na gepardech, já budu mít papoušky nebo klokany. Chci mít i velbloudy. Musíme chovat, co je zajímavé pro lidi a co lze rozmnožit, aby se mláďata prodala,“ dodal. Pokud případné referendum projekt Zoo Janov nezastaví, schválení a výstavba zahrady mají zabrat přibližně dva roky. Otevřít brány veřejnosti by měla nejpozději v roce 2026, ale spíše už o rok dříve.

Byla by to vůbec první zoologická zahrada v Pardubickém kraji, ale ještě by musela získat licenci od ministerstva životního prostředí. Unikátní částí zoo má být průchozí hala s exotickými motýly, kterou zatím žádná jiná tuzemská zoologická zahrada nenabízí (nejbližší je v Zoo Vídeň), ale také průchozí hala s lorii horskými, které by návštěvníci mohli krmit nektarem z kalíšků. Marcel Kohout slibuje, že obyvatelé Janova by měli do zoo vstup zdarma a chystá se spolupracovat i se střední školou zahradnickou z Litomyšle, jejíž studenti se věnují chovu terarijních zvířat. Součástí areálu má být velká restaurace a také ubytování. Projekt počítá i s vodními plochami s okrasnou vodní drůbeží.

Státní veterinární správa zadržuje českým chovatelům papoušky dovezené z Bali. Letěli špatným letadlem

Úvodní foto: vizualizace Zoo Janov, Marcel Kohout

Předchozí článek

Třetí vypouštění arů kobaltových v Brazílii: tři zabavení ptáci a čtyři mláďata ze Zoo Sao Paulo

Dálší článek

Do třetice to vyjde? AviMarkt Europe, bývalá burza ve Zwolle, má nový termín 10. září

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější