Zoo Janov v ohrožení: zastupitelé obce prosadili referendum o projektu Marcela Kohouta

Vznikne v Janově u Litomyšle první licencovaná zoologická zahrada na území Pardubického kraje? O tom by měli v zářijovém referendu rozhodnout občané obce. Plebiscit o záměru postavit na okraji obce zoologickou zahradu prosadilo na pondělním zasedání zastupitelstvo obce. Přijali jej jednomyslně, i když v minulosti projekt chovatele Marcela Kohouta podporovali a nechali ho investovat do nákupu potřebných pozemků a zpracování projektové dokumentace. Zástupci obce začali měnit názor poté, co několik obyvatel Janova začalo ostře vystupovat proti projektu. Argumentovali zvýšenou dopravou v obci, která není dimenzovaná na stovky a tisíce návštěvníků zahrady i hlukem a zápachem v okolí zamýšlené zoo.

Referendum proběhne souběžně s komunálními volbami 23. a 24. září. Z necelých osmi stovek obyvatel Janova jeho vypsání v petici podpořilo 247 lidí. Zorganizoval ji lékař Ján Bodo ze Svitavské nemocnice, který rovněž bydlí v Janově. Ten už minulý týden Magazínu Práva řekl, že se s Marcelem Kohoutem běžně nepotkává ani k němu necítí žádnou zášť, ale že svým dosavadním životem a podnikatelskou činností nezískal jeho důvěru. „Protože odsud pochází manželka a mně se tady vždy líbilo, rozhodli jsme se tu založit rodinu. Máme zde dům se zahradou a těšíme se, tak jako mnozí, z venkovského prostředí a klidu,“ uvedl Bodo, podle něhož zoo do vesnického prostředí nepatří a měly by být ve městech nebo na jejich okrajích.

Marcel Kohout chystá dětskou Zoo Janov včetně papoušků, otevřít by měla do roku 2026

Marcel Kohout už investoval miliony korun

„Upřednostnil bych pozvolný udržitelný rozvoj před megalomanskými developerskými projekty. Přál bych si, aby zastupitelstvo respektovalo to, k čemu se zavázalo v územním plánu, to znamená, aby neměnilo charakter obce jako ‚venkovského sídla v zemědělské krajině‘,“ vysvětlil Ján Bodo pro Magazín Práva. Marcel Kohout je z rozhodnutí zastupitelstva obce rozčarovaný a je připraven obrátit se na soud, pokud Janov v referendu jeho projekt zoologické zahrady odmítne. „Z právního hlediska jsem byl uveden v omyl, takže budu chtít po obci nahradit prostředky, které jsem do projektu už vložil. Když referendum dopadne záporně, nebudu moct pokračovat, nedá se nic dělat a zodpovědnost přejde na nové zastupitelstvo. Bude to na rozhodnutí soudu,“ uvedl Marcel Kohout pro Svitavský deník.

Dosavadní náklady na přípravu projektu Zoo Janov se podle Kohouta pohybují v řádu jednotek milionů korun. Výsledek místního referenda může být platný, pokud se ho zúčastní alespoň 50 procent právoplatných voličů. Během loňských voleb do Poslanecké sněmovny měl Janov 758 voličů a k volbám přišly dvě třetiny z nich. Ovšem komunální volby mívají v Janově nižší účast, těch posledních v roce 2018 se zúčastnilo 41 procent právoplatných voličů. To by pro platnost výsledku referenda nestačilo. Může se ale stát, že referendum o Zoo Janov paradoxně zvýší volební účast. Jisté je, že Janov už nebude mít jedinou volební kandidátku jako minulé komunální volby.

Úvodní foto: Zoo Janov / Marcel Kohout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..