Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2022: papoušek noční

UVNITŘ VIDEO – Jde o jednoho z nejtajemnějších druhů papoušků na světě. Papoušek noční žije tak skrytě, že jej v jeho domovině v Austrálii dokonce považovali celé století za vyhynulého, než se ho podařilo vyfotografovat, natočit a později také odchytit ornitologovi Johnu Youngovi. Stalo se tak v květnu 2013 v jihozápadním Queenslandu. Později byli papoušci noční odhaleni i na dalších lokalitách v centrální, ale i západní části Austrálie, takže Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přehodnotila stupeň jeho ohrožení v Červené knize z kriticky ohroženého na „ohroženého“. Letos se ale papoušek noční rozhodnutím IUCN opět vrací mezi kriticky ohrožené. Co se tedy stalo?

Papoušek noční obývá poměrně nehostinná vyprahlá místa – polopouště zarostlé vysušenými travinami, které v posledních letech vinou klimatických změn a oteplování často podléhají požárům. A i když se od roku 2013 podařilo prokázat přítomnost papoušků nočních již na nejméně šesti různých lokalitách poměrně daleko od sebe, zástupci mezinárodní ornitologické organizace BirdLife International upozorňují, že na každé lokalitě se zdržuje vždy jen několik ptáků: „Cílenými akustickými průzkumy po celé Austrálii se od roku 2013 podařilo odhalit jen okolo 30 jednotlivých papoušků nočních, i když komplexní průzkum velkých oblastí s potenciálními stanovišti tohoto druhu je obtížný. Výzkum naznačuje, že kdekoli se tento papoušek vyskytne, jen tam více jedinců, než se podaří prokázat, ale ne zase o moc více.“

Vědci poprvé spatřili a vyfotografovali mládě papouška nočního

Na žádném místě jich nežije více než 30

Organizace předpokládá, že když se i přes veškeré snahy nedaří najít další lokality, kde by se papoušek noční vyskytoval, dá se nanejvýš předpokládat, že už žádná taková místa neexistují. Celkovou divokou populaci papouška nočního proto odhaduje na 40 až 500 jedinců, ale spíše se kloní k maximálnímu počtu 200 ptáků. V každé samostatné subpopulaci nežije podle BirdLife International více než 30 papoušků nočních. To není příliš povzbudivý fakt, když vezmeme v úvahu, že papoušci noční nejsou moc dobří letci, spíše se pohybují po zemi nebo přelétávají na krátké vzdálenosti, a přitom musí čelit zdivočelým kočkám a dalším predátorům… Když k tomu přičteme zvědavce, kteří chtějí vidět tohoto tajemného ptáka na vlastní oči, není divu, že většina lokalit, kde papoušci noční žijí, je před veřejností utajená.

Za hlavní problém ornitologové považují přílišnou fragmentaci populace do několika malých subpopulací, což podle nich představuje značné riziko vyhynutí. „Pokud nedojde k žádnému managementu, populace na konkrétních lokalitách budou v delším časovém horizontu nadále klesat. V současnosti je kontrolovaná pouze populace v rezervaci Pullen Pullen v západním Queenslandu, což je jen mizivé procento z celkové populace, proto předpokládáme další úbytek papoušků nočních,“ konstatují zástupci organizace BirdLife International. O snaze vytvořit záložní populaci v zajetí nemůže být ani řeči, protože veškeré pokusy u příbuzného papouška zemního selhaly. Ptáci buď v zajetí dlouho nepřežili, nebo se nerozmnožují.

Vědci poprvé objevili hnízdo papouška nočního a zjistili, proč je tak zranitelný

Úvodní foto: John Young

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..