Druhé historické vypouštění arů škraboškových do přírody proběhne okolo 10. prosince

Půl roku po vůbec prvním vypuštění osmi arů škraboškových do brazilské přírody, kde je tento druh od roku 2000 považován za vyhynulý, bude osmici vzácných papoušků následovat dalších 12 ptáků odchovaných v zajetí. Do přísně střežené rezervace poblíž městečka Curaçá je vypustí okolo 10. prosince. Na své oficiální stránce na Facebooku o tom informovalo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Tato organizace chová v zajetí drtivou většinu arů škraboškových a zasadila se reintrodukční projekt v severovýchodní Brazílii, kde se přirozeně vyskytovali poslední divocí arové škraboškoví. Více než padesátka papoušků z Německa tvoří chovnou skupinu na farmě přímo v brazilské rezervaci.

„Po úspěchu prvního zkušebního vypouštění 11. června jsme naplánovali doplnění první skupiny papoušků. Okolo 10. prosince (přesné datum ještě bude potvrzeno) bude do volné přírody vypuštěno dalších 12 arů škraboškových. Navyšování divoce žijící populace je velmi důležité a bude pokračovat každoročně po mnoho dalších let, dokud nebude volně žijící populace soběstačná. Zajistíme tím nejlepší možnou šanci na úspěch znovuzavedení arů škraboškových do jeho původního biotopu,“ uvedlo ACTP, které v září přivítalo v chovném centru arů škraboškových přímo v Brazílii první čtveřici dobrovolníků, kteří pomáhají s péčí o ptáky chované v zajetí, ale také s monitoringem vypuštěných papoušků přím v rezervaci.

Prvního z osmi vypuštěných arů škraboškových v Brazílii ulovil predátor

První vypuštění ptáci se snaží o páření

„Zatím navštívili kurzy s místní komunitou a dozvěděli se o udržitelném zemědělství a povědomí místních o životním prostředí. Seznamují se s rostlinami, které rostou v místním regionu a hrají důležitou roli pro naše papoušky. Baví je procvičovat lezení po stromech, aby mohli podpořit tým ICMBio při kontrole hnízdních dutin. V dohledné době se jejich denní rutinou stane krmení papoušků v Centru pro vypouštění arů škraboškových. Mezitím také navštívili biotop ary kobaltového poblíž města Canudos,“ informovalo ACTP. Z osmice v červnu vypuštěných arů škraboškových se jeden stal obětí dravce, dalších sedm se ale drží pohromadě a pravidelně se vrací k vypouštěcí voliéře i voliérám s dalšími ary škraboškovými v chovném centru poblíž.

Zástupci ACTP dokonce zaznamenali u ptáků vypuštěných do přírody snahy o páření. „Je to fantastická novinka. Hnízdní sezóna v Caatinze pomalu začíná a někteří vypuštění arové už naznačují, že myslí na novou generaci. Zda uspějí hned během první hnízdní sezóny po vypuštění, se teprve uvidí, ale už to, že se cítí dostatečně motivovaní na to, aby začali připravovat na hnízdění, je výborná zpráva. Držíme jim palce a budeme je neustále sledovat, abychom všechny zájemce informovali o dalším vývoji situace,“ sdělilo sdružení koncem minulého týdne. Arům škraboškovým výrazně pomáhají vzdálení příbuzní arové marakány, kteří v rezervaci také hnízdí. ACTP nechalo několik divokých marakán odchytit a vypustilo je společně s prvními ary škraboškovými.

Arové škraboškoví se vrátili do přírody. Projekt počítá s tím, že až dvě třetiny nepřežijí

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..