Samice kakadua moluckého Polly bavila návštěvníky americké zoo rekordních 53 let

UVNITŘ VIDEO – Více než pět desetiletí se mohli návštěvníci zoologické zahrady Utica v americkém státě New York setkávat se samicí kakadua moluckého Polly. Začátkem ledna populární papoušek, který posledních několik let dožíval v zázemí zoo s personálem a chodíval s ním na procházky, uhynul. V zahradě Polly strávila podle záznamů 53 let, její skutečný věk však byl mnohem vyšší. Odhaduje se na 70 až 80, což z ní činilo vůbec nejstaršího a nejdéle žijícího obyvatele Zoo Utica. Polly by se možná dožila ještě vyššího věku, ale její zdravotní stav se začal na sklonku loňského roku rapidně zhoršovat, pravděpodobně v důsledku mrtvice, kterou prodělala před několika lety. Začátkem ledna byla situace tak špatná, že se veterináři rozhodli pro eutanázii, informoval server Observer-Dispatch.

„Polly byla oddanou ikonou Zoo Utica a proto to pro nás bylo neuvěřitelně těžké rozhodnutí,“ říká Matt Ardaiolo, vedoucí ošetřovatel zoo. „Kvalita jejího života se ale rapidně zhoršila a nevypadalo to, že by měla šanci na uzdravení.“ Podle někdejší hlavní specialistky na vzdělávací programy Zoo Utica Kathleen McGillové to dlouho vypadalo, že Polly všechny přežije. Sama s ní strávila několik let se vzdělávacími programy a výlety na zoomobilu po areálu zoo, než odešla do důchodu. Právě ve vzdělávacích programech měla Polly poslední léta důležité místo, pomáhala dětem vštěpovat potřebu ochrany přírody, zejména pak v souvislosti s papoušky. V zázemí pak dělala společnost zaměstnancům zoo, potulovala se v zimě po kancelářích a volala na všechny „Ahoj, ahoj!“.

Uhynul údajně nejstarší papoušek na světě. Kakadu inka „Coockie“ se dožil 83 let

Nikdo neví, odkud přišla do zoo a kdo ji pojmenoval

V roce 2019 zoo pojmenovala po Polly svůj stánek se suvenýry a také program letního dětského tábora „Polly’s Planet Patrol“, který se konal o rok později. „S Polly se potkaly celé generace lidí,“ konstatuje Kathleen McGillová. „Byl to rozhodně hodně oblíbený a milovaný pták, a to nejen zaměstnanci, ale i návštěvníky a lidmi, kteří s ním vyrůstali.“ Zoo chovala během Pollyina života ještě nejméně dva další ochočené papoušky, samička kakadua moluckého s nimi ale ve skutečnosti netrávila žádný čas. „Cítila se být spíš společníkem lidí,“ vysvětluje Kathleen McGillová. „Vždycky je rozesmávala. Jejím oblíbeným slovem bylo Ahoj. Spousta lidí se ji pokoušelo naučit i loučení Sbohem, ale ona říkala Ahoj lidem při příchodu i odchodu.“

Polly měla mezi zaměstnanci a návštěvníky několik oblíbenců. Byl mezi nimi o dobrovolný spolupracovník zoo Tom, který vždycky při cestě ze schodů pískal a Polly byla vždycky vzrušená, protože věděla, že ji Tom přijde navštívit. Když Tom zemřel, musela zoo věnovat Polly zvláštní pozornost, aby se necítila bez svého lidského přítele osamělá. Samička kakadua moluckého měla i své zlozvyky. Například říkala „Polly chce sušenku“, ale ve skutečnosti chtěla arašidu ve skořápce. „Kdyby jí někdo dal vyloupnutou arašídu, nebyla by z toho moc šťastná,“ vzpomíná Kathleen McGillová. Polly byla také jediným papouškem, kterému zaměstnanci zoo umožňovali hrát si s klíči, aniž by je někdy svým silným zobákem ohnula. Zajímavé je, že nikdo neví, jak se Polly do Zoo Utica dostala od koho dostala své jméno. Zoo se to nyní snaží zjistit ve spolupráci se svými návštěvníky.

V německé Zoo Karlshure uhynul ara arakanga, který hrál ve filmu Pipi Dlouhá punčocha. Dožil se 51 let

Úvodní foto: Zoo Utica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..