Jak dopadl jubilejní 70. světový šampionát COM v Neapoli? Češi získali 57 medailí

UVNITŘ TABULKA – Takřka dvojnásobný počet medailí než na minulém světovém šampionátu bodovaného ptactva COM získali na letošním mistrovství světa v italské Neapoli čeští chovatelé. Celkem si dovezou 57 cenných kovů, z toho 23 zlatých, 21 stříbrných a 13 bronzových medailí. Pro porovnání, na minulém světovém šampionátu, který se konal v roce 2020 v portugalském Matosinhosu, Češi obdrželi 31 medailí. Tehdy i letos z tuzemských vystavovatelů nejvíce bodoval chovatel výstavních andulek Ladislav Groda, který si z Neapole přiveze 27 medailí, z toho 13 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových. „Celkem moji ptáci získali na všech světových šampionátech, kde jsem soutěžil, 407 ks medailí,“ pochlubil se Ladislav Groda těsně po vyhlášení výsledků v noci na čtvrtek.

Druhým nejúspěšnějším vystavovatelem z Česka je Tomáš Strachota s výstavními zebřičkami, který obdržel sedm medailí – po třech zlatých a stříbrných a jednu bronzovou. Třetím Čechem je Martin Chocholouš s pěti medailemi (tři stříbrné a dvě bronzové). Celkově na letošním šampionátu COM v Neapoli vystavovalo 16 českých chovatelů a z nich 13 získalo alespoň jednu medaili. To je zatím nejvíc v historii českého chovatelství. Rekordní byl i počet ptáků vystavených českými chovateli. Celkem jich bylo 144 a o jejich dovoz na místo šampionátu se tradičně postarali Ladislav Groda s René Poštulkou, který letos na světovém šampionátu zároveň vystavoval korely, s nimiž získal jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Zabodovalo deset druhů ptáků, nejvíce andulky

Podle druhů nejvíce bodovaly české výstavní andulky, které získaly 27 ocenění (všechny od Ladislava Grody). Následovaly zebřičky, které celkově získaly 7 medailí (pro Tomáše Strachotu a Jiřího Hadrabu), dále korely chocholaté, které obdržely šest medailí (pro tři chovatele: Jana Tuzara, Reného Poštulku a Jaroslava Nesvorného). Čtyři medaile pro amadiny Gouldové si rozdělili Martin Chocholouš a Roman Veselka, čtyři medaile pro chůvičky japonské putovaly Tomáši Osobovi, dvě medaile pro amadiny diamantové Martinu Chocholoušovi, dvě medaile pro holoubky diamantové Tomáši Strachotovi, dvě medaile stříbrozobkám zpěvným Václavu Podpěrovi a Janu Hrubešovi, dvě medaile rýžovníkům šedým Milanu Vančurovi a jedna medaile pásovníku krátkoocasému Michala Víta.

Bez medailových pozic zůstali čeští postavoví kanáři, které kromě českých chovatelů vystavoval i jeden polský chovatel registrovaný v Českém svazu chovatelů. Na počet vystavených ptáků z České republiky připadalo nejvíc medailí v historii účasti tuzemských chovatelů na světových šampionátech – 2,52 ptáka na jednu medaili. V době vydávání tohoto článku ještě nebyl k dispozici katalog s bodováním jednotlivých ptáků, takže body do tabulky výše doplníme později.

Češi vezou ze světového šampionátu COM v Portugalsku 31 medailí, z toho devět zlatých

Úvodní foto: C.O.M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..