Zoo sdružené do EAZA mají zakázáno rozmnožovat ary vojenské. Koho se to týká v Česku?

Hned několika zoologických zahrad v České republice se dotýká rozhodnutí koordinátora evropského chovného programu (EEP) ary vojenského, podle něhož nesmí zoo rozmnožovat mexický poddruh tohoto papouška. Omezuje to ovšem pouze ty zahrady, které jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Z velkých tuzemských zoo jsou ale v této asociace prakticky všechny a několika z nich se už rozhodnutí koordinátora chovu přímo dotklo. Například Zoo Děčín poté, co přišla po útoku škodné o chovnou samici ary vojenského, nemohla zbylého samce dopárovat a nechtěně tak ukončila mnohaletý úspěšný chov těchto papoušků. Plzeňská zoo zase přemístila ary vojenské ke kondorům.

„Naše zoo již ary vojenské nechová, jeden z důvodů byl, že škodná utrhla chovné samici nohu a následně uhynula. Po oslovení koordinátora nám doporučil chov pouze samců. Podotýkám, že chovný pár se úspěšně rozmnožoval a poslední roky jsme museli snůšky likvidovat. Proto jsme naše odchovy a chovného samce na doporučení koordinátora odeslali do jiné instituce jím určeným,“ uvedl na dotaz serveru Ararauna.cz zoolog děčínské zoo Roman Řehák. „Komentovat práci některých koordinátorů raději nebudu,“ dodal. K ničení snůšek arů vojenských se uchýlila také plzeňská zoologická zahrada, která navíc ary přestěhovala do společné proletové voliéry s kondory. Pár tedy zůstává spolu, ale neodchovává mladé.

Neobvyklé hnízdění arů vojenských v ZOO Děčín: samice snesla vejce na zem a sedla

Proč trhat páry, které úspěšně odchovávají?

Po dvou párech arů vojenských má také Zoo Ústí nad Labem, kde rovněž pravidelně odchovávali mladé a v minulosti je měnili za ary kanindy s českým soukromým chovatelem. Asi největší skupinu arů vojenských u nás chová Zoo Zlín, která je také pravidelně odchovává. Poprvé se tak stalo v roce 2005 od páru, který zlínská zoo získala ze zoologické zahrady v Antverpách, kde se vylíhli skupině zabavených ptáků dovezených z Mexika. Shodou okolností ze Zoo Antverpy je také koordinátor evropského chovu arů vojenských Steven Vansteenkiste (server Ararauna.cz jej oslovil s několika dotazy, ale koordinátor nereagoval). Podle později zjištěných informací se omezení netýká všech arů vojenských, nýbrž nejčastěji chovaného poddruhu mexicana, který má mít i jiného koordinátora chovu v EAZA.

Zákazem rozmnožování arů vojenských v členských zoo EAZA se zabývali také účastníci loňského setkání pracovní skupiny chovatelů papoušků českých a slovenských zoo. Podle soukromého chovatele arů Zdeňka Špalka, který se těchto setkání pravidelně účastní, se zákazem od EAZA nesouhlasí nejen zlínská, ale také Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích, která kvůli němu nebude usilovat o vstup do této organizace. Zlínské zoo se v minulosti podařilo odchovat ary vojenské i dvakrát od jediného páru za jednu chovnou sezónu a tito papoušci tvoří společně s ary arakangami a ary malými obyvatele velké průchozí voliéry Amazonia, z níž před časem zahradě opakovaně unikli arové hyacintoví.

Křížem krážem po českých zoo: Na Svatý Kopeček u Olomouce za exoty, makaky a žraloky

Úvodní foto: Zoo Ústí nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..