Východní a střední Čechy hlásí další ohniska ptačí chřipky. Jedno je opět na kachní farmě Perena

UVNITŘ MAPY – Ptačí chřipka se po více než roční přestávce vrátila do jedné z provozoven kachní farmy Perena. Její provozy byly v roce 2021 napadeny touto nemocí hned několikrát a Státní veterinární správa firmu vyšetřovala kvůli podezření z nedodržování preventivních opatření proti šíření nakažlivé choroby. Tentokrát se ptačí chřipka objevila v provozovně Pereny v obci Nouzov u Dymokur na Nymbursku na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje. Jde již o osmé letošní potvrzené ohnisko ptačí chřipky v České republice a odhaleno bylo minulý pátek při preventivních odběrech krve v ochranném pásmu jiného ohniska ptačí chřipky v Kozojedech v Královéhradeckém kraji.

Na farmě se nacházelo 1900 kachen, šetření u nich prokázalo ptačí chřipku typu H5N1 – tedy stejného jako u všech letošních i loňských případů. „Na stanovení patogenity se v současné době čeká. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření,“ informovala Státní veterinární správa na svém webu. Nouzov je už třetím odhaleným ohniskem ptačí chřipky od začátku letošního roku na pomezí Jičínska a Nymburska. Kromě zmiňovaných Kozojed, kde se nemoc prokázala 3. ledna, šlo také o Úlibice, kde se ptačí chřipka objevila minulý čtvrtek 12. ledna a šlo o sedmý letošní případ této nemoci odhalené v tuzemských chovech drůbeže.

Ohnisko ptačí chřipky v Nouzově na Nymbursku:

Česko je na tom po Francii nejhůř v Evropě

Úlibice se nachází na Jičínsku a ochranné pásmo okolo ohniska nákazy zasahuje i do Libereckého kraje. „Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn 16 kusů slepic z celkového počtu 29. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly utraceny. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána přijata mimořádná veterinární opatření,“ konstatovala Státní veterinární správa. Ani jedno z dvou posledních ohnisek ptačí chřipky nezasahuje ochranným pásmem do lokalit, kde se konají ptačí burzy.

Nejbližší burza od zmiňovaných ohnisek se nachází v Sobotce na Jičínsku, ale ta je od těchto obcí vzdálena vzdušnou čarou okolo 20 km. Pořádání ptačích burz není nijak omezené, organizátoři ale musí zvážit, zda povolí vystavování a prodej drůbeže. Většina pořadatelů drůbež z burz dočasně vylučuje, ale například na Výstavišti Lysá nad Labem se minulý víkend konala výstava Náš chovatel, na které drůbež, včetně vodní, nechyběla. Česko je s osmi prokázanými ohnisky ptačí chřipky za letošní rok druhou nejhůře postiženou zemí po Francii, kde jich bylo od Nového roku odhaleno třináct. Stejně jako my je na tom Polsko s rovněž osmi potvrzenými ohnisky. Nejvíce nakažených volně žijících ptáků od začátku ledna registrují v Německu (15) a Dánsku (10).

Ohnisko ptačí chřipky v Úlibicích na Jičínsku:

Image by Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..