Další ptačí rarity v Česku: kotingy krvavé a nahokrké uvidíte z celé Evropy jen v Zooparku Zájezd

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Češi jsou přeborníci v dovozu vzácných a unikátních ptačích druhů. Dokazují to nejen soukromí chovatelé, ale zoologické zahrady a zooparky, které mají další výhodu v tom, že se na ně nevztahuje celoevropský zákaz dovozu ptáků odchycených z volné přírody. Středočeský Zoopark Zájezd si tak mohl ze středoamerického Surinamu díky své spoluzakladatelce Daně Fraňkové a její importérské společnosti Animal Source Czechia dovézt naprosto unikátní měkkožravé ptáky kotingy nahokrké a kotingy krvavé, které nechová žádná zoologická zahrada v Evropě. Novou expozici s těmito ptáky zoopark představil minulý týden za účasti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.

Chov koting v zajetí je jedna velká neznámá

Kotingy obývají prosklenou ubikaci, která byla původně určená drápkatým opičkám tamarínům. S těmi voliéra koting přímo sousedí, ale dělí je pevná stěna. „Kotingy jsou nádherní ptáci z Jižní a Střední Ameriky. Na první pohled zaujmou nádherným zbarvením – kotingy krvavé mají červeně zbarvenou hlavu a ocasní pera. Ty nahokrké jsou zase zvláštní tím, že mají část těla na krku holou s výrazně modrými kožními laloky. Vzhledem tak trochu připomínají supy. O obou existuje naprosté minimum informací. Nevíme třeba kolika let se dožívají, kolik snáší vajec nebo jak si staví hnízdo,“ konstatuje ředitel a jeden ze spoluzakladatelů Zooparku Zájezd Jiří Marek.

Kotingy nahokrké ve veřejné expozici Zooparku Zájezd (Video: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Otázkou zůstává také jejich potrava v přírodě. V Zooparku Zájezd jim ošetřovatelé předkládají směs čerstvého exotického ovoce. Že to funguje, se mohli přesvědčit i účastníci slavnostního otevření expozice: kotingy nahokrké si po chvíli zvykly na ruch za prosklenou stěnou, že se slétly nakrmit do misek v zadní části expozice. Chovem dvou druhů koting, které se zatím v Evropě neobjevily, chce Zoopark Zájezd pomoci dalším případným importérům. „Chceme získat co nejvíc zkušeností s chovem, které budou následně využitelné pro ochranářské účely, pokud by se tyto druhy staly v budoucnu ohroženými. Tyto raritní druhy doplňují už tak velmi pestrou paletu našeho pavilonu Latinská Amerika,” dodal ředitel zooparku Jiří Marek.

Zoopark patrně dovoz zopakuje

Nejde o jediné druhy koting v Zooparku Zájezd, v zázemí se chovatelé starají také o kotingy tříbarvé, jejichž unikátní přirozený odchov nedávno ohlásila zlínská zoologická zahrada. Tyto ptáky ale návštěvníci Zooparku Zájezd neuvidí, jsou určeni pro jinou zoologickou zahradu. Rovněž část vystavených koting za čas poputuje do jiné zoo. Zatím není jasné, zda v Zájezdu budou moci z dovezených ptáků složit páry. Kotingy krvavé jsou všichni samici, u koting nahokrkých je pravděpodobné, že by se jeden pár dal složit. „U jednoho ptáka byl nejistý výsledek DNA testu, tak máme určitou šanci,“ řekl serveru Ararauna.cz Jiří Marek. „Pokud by to nevyšlo, v rámci povolení pro odchyt a dovoz koting ze Surinamu jsme zatím nevyčerpali celou kvótu, takže bychom mohli dovézt další.“

Právě na raritní exotické ptáky se vedle terarijních zvířat se Zoopark Zájezd specializuje. Může se pochlubit například největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů na světě. Nedávno zoopark oznámil unikátní odchov ťuhýkovce žlutokorunkatého, který v Zájezdu zahnízdil již podruhé. Z evropských zoo jde o jediný známý odchov. V Tropickém skleníku expozice Latinská Amerika pak vystavuje pitpity škraboškové, tangary vlaštovčí a tangary sametové. V minulosti zde měla i květomily modré, což jsou ptáci podobní mnohem vzácnějším kolibříkům. Zoopark Zájezd je také vystavoval na pravidelné letní výstavě Klubu přátel exotického ptactva ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově.

Ararauna.cz připravuje reportáž z návštěvy Zooparku Zájezd

Úvodní foto: Daniel Koleška, Zoopark Zájezd

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. července 2023

Dálší článek

Pražská zoo rozšířila pavilon Sečuán s vzácnými ptáky zpod Himalájí o venkovní voliéru

Nejčtenější