Pražská zoo rozšířila pavilon Sečuán s vzácnými ptáky zpod Himalájí o venkovní voliéru

UVNITŘ FOTOGALERIE – Osm vzácných druhů ptáků původem z podhůří Himalájí obydlelo novou venkovní voliéru u pavilonu Sečuán v pražské zoologické zahradě. Dosud museli návštěvníci za těmito opeřenci do vnitřní expozice, nově je mohou obdivovat i venku mimo pavilon. Slavnostního otevření voliéry se v sobotu zúčastnila náměstkyně primátora hl. m. Prahy Jana Komrsková, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl. Jedním z nejvzácnějších obyvatel nové voliéry je morčák šupinatý, kachna původem z jihovýchodní Číny, která patří mezi nejohroženější zástupce vrubozobých vůbec. V přírodě přežívá posledních 2400 až 4500 jedinců. Pražští morčáci mají možnost pohybovat se mezi vnitřním pavilonem a venkovní voliérou.

„Tvar nové voliéry skvěle koresponduje s přiléhajícím pavilonem a její vnitřní prostor nabízí optimální podmínky několika velmi vzácným druhům ptáků,” říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Například protékající potůček slouží ohroženým morčákům šupinatým a půvabným kačkám strakatým. Pro extravagantní svatební tance arguse okatého je zas uvnitř vyhrazená tzv. ‚tančírna‘.“ Argus okatý je druh hrabavého ptáka, který je nápaditý tokem samců, při kterém rozevírají křídla s loketními letkami a také vztyčují ocasní pera. Ve voliéře mohou návštěvníci spatřit také majnu chocholatou, vzdálenou příbuznou loskutáků, a sojkovce rezavouché, které se pražské zoo před 11 lety podařilo odchovat jako první zoo na světě a dosud si toto prvenství drží. Je zde také drozd černoprsý.

Voliéra stojí na místě původního výběhu dikobrazů

„Vedle nepřehlédnutelného arguse okatého bych vypíchnul dravé, rybožravé kachny morčáky šupinaté, jejichž mládě patří současně k nejhouževnatějším obyvatelům expozice a zvědavě si prohlíží návštěvníky. Majna chocholatá zase proslula imitací lidského hlasu, podobně jako její příbuzný loskuták. Po chovatelské stránce si velmi ceníme sojkovce rezavouchého, neboť jsme ho v roce 2012 v Praze úspěšně rozmnožili jako první zoo na světě a i po 11 letech jsme stále jedinou institucí, které se odchov zdařil,“ přiblížil kurátor ptáků Antonín Vaidl. Venkovní voliéru Sečuán návštěvníci naleznou v místech, kde původně stál výběh pro dikobrazy srstnatonosé. „Pro ty připravujeme výstavbu modernější expozice mezi Pavilonem velkých želv a Velemlokáriem,“ upozornila Zoo Praha.

„Každá podobná investice znamená nejen novou příležitost pro návštěvníky poznat a porozumět co nejlépe zvířatům chovaným v zoo. Znamená hlavně šanci co nejvíce zpříjemnit život ohroženým druhům a přiblížit jim jejich přirozené prostředí, které vinou člověka ztrácí. Nově vybudovaná expozice umožní vzácným ptákům himalájského podhůří trávit co nejvíce času venku, a tedy přiblíží lidem i další aspekty jejich života. Pražská zoo patří ke špičce ve svém oboru, takže věřím, že se to skutečně vydaří a chci jí poděkovat za neúnavnou práci,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková. Na sobotním slavnostním otevírání voliéry Sečuán zahrála populární kladenská kapela Zrní, k vidění byla ukázka kung-fu, umění čínské znakové kaligrafie a nechyběl ani pravý čínský čaj.

Úvodní foto a galerie: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předchozí článek

Další ptačí rarity v Česku: kotingy krvavé a nahokrké uvidíte z celé Evropy jen v Zooparku Zájezd

Dálší článek

Kakapové soví se poprvé po 40 letech vrátili na pevninu Nového Zélandu. Do obrovské lesní ohrady

Nejčtenější