Kolik arů kobaltových má vlastně pražská zoo? Z původní trojice ptáků zabavených pašerákům zbyl jediný

UVNITŘ VIDEO – Pravidelným návštěvníkům Rákosova pavilonu v pražské zoologické zahradě to určitě nemohlo ujít. Zatímco v době otevírání této expozice s vzácnými druhy papoušků byli ve speciální voliéře na konci pavilonu čtyři arové kobaltoví, nyní jsou tam již delší dobu jen dva. Z pravidelných statistik počtu registrovaných papoušků CITES I, které zveřejňujeme na Ararauně, přitom dlouhodobě vyplývá, že v České republice je evidováno pět těchto papoušků. Podíváte-li se do výročních zpráv Zoo Praha, zjistíte, že zahrada už od roku 2020 vykazuje tři ary kobaltové. Jak to tedy je? Zeptali jsme se na ministerstvu životního prostředí, které spravuje Registr CITES, a také v samotné pražské zoologické zahradě.

Podle Ondřeje Kloučka z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí platí, že Zoo Praha má ve vlastnictví celkem pět arů kobaltových. „Je to tak, že ty další dva exempláře jsou také ve vlastnictví Zoo Praha, ale jsou dlouhodobě deponované v zahraničí, aktuálně v Zoo Praha jsou fyzicky skutečně tři exempláře,“ uvedl Ondřej Klouček na dotaz serveru Ararauna.cz. Resort podle něj tuto informaci zaznačil do systému Registru CITES, takže do budoucna už bude uvádět, že se v České republice nachází tři exempláře ary kobaltového, a ne pět jako doposud. A kde jsou další dva arové deponovaní ze Zoo Praha? Odpověď není příliš překvapivá a dostalo se nám ji přímo od Zoo Praha, která upřesnila, jak to je s papoušky chovanými přímo v Troji.

Dva arové jsou deponovaní v Loro Parque a ACTP

„V expozici je pár. V chovatelském zázemí je lichý samec. Dva arové v našem vlastnictví se nacházejí po jednom exempláři v Loro Parque a v ACTP,“ vysvětlil Filip Mašek z tiskového oddělení Zoo Praha. Z původní trojice ary kobaltových, které v roce 2010 zabavila Celní správa ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí na území České republiky, zůstal v pražské zoo už jediný exemplář. Další dva jsou s velkou pravděpodobností právě ty, které zoo deponovala do Loro Parque a ACTP. Zabavení arové totiž byli geneticky velmi cenní, pocházeli totiž z volné přírody. Pašeráci vybrali vejce z hnízd v přírodě, letecky je přepravili do Portugalska, kde je nechali vylíhnout v líhni a mláďata ručně dokrmili. Poté je ve věku zhruba půl roku převezli na území České republiky, kde byla zabavena a umístěna v Zoo Praha.

Vzhledem k vzácnosti zabavených ptáků získala zoo výměnou od Loro Parque a ACTP více jedinců arů kobaltových. V jednu chvíli jich podle Filipa Maška chovala dokonce osm. Podle výroční zprávy z roku 2020 jeden vzácný papoušek tohoto druhu v Praze uhynul. Filip Mašek to potvrzuje: „Jednalo se o jedince, který již po příchodu nebyl v dobrém zdravotním stavu.“ Kromě Loro Parque a ACTP do pražské zoo dodalo ary kobaltové také Švýcarsko, kde měl být zabaven jeden pár a převeden právě do pražské zoo, která byla v té době jedinou na kontinentální Evropě, jež tento druh chovala a byla zapojena do záchranného programu vedeném brazilskými úřady. Zda byl jeden z těchto dvou „švýcarských“ arů kobaltových zrovna ten, který později v pražské zoo uhynul, není jasné.

Jak to bylo s ary kobaltovými v Česku od začátku?

První trojici arů kobaltových získala Zoo Praha na sklonku roku 2010 od ministerstva životního prostředí poté, co byli zabaveni pašerákům na území České republiky. V roce 2015 je doplnil výše zmíněný pár zabavený ve Švýcarsku a pražská zoo tak měla čtyři samce a jednu samici. V roce 2018 stoupl počet arů kobaltových chovaných v Zoo Praha na osm, když přišly další tři exempláře – jeden samec a dvě samice. Zoo tedy měla pět samců a tři samice. Ještě téhož roku ale čtyři arové kobaltoví pražskou zoo opustili, z toho tři samci a jedna samice (dva samci pocházeli z původní trojice ptáků zabavených v roce 2010 v České republice). Ke konci roku 2018 tak měla pražská zoo dva páry arů kobaltových, de facto však šest kusů, protože dva z těch, co byli převezeni do Loro Parque a ACTP, zůstávají ve vlastnictví Zoo Praha a jsou pouze dlouhodobě deponovaní.

V roce 2020 pak došlo k úhynu jedné samice a v pražské zoo zůstali tři ptáci, které tam chovají dodnes. Plus další dva ptáci v dlouhodobé deponaci v Loro Parque a ACTP. Pár, který mohou návštěvníci vidět v Rákosově pavilonu, tvoří samec z původní trojice zabavené pašerákům v Česku, a samice, která má výrazně oškubanou hlavu. Ptáci mají k dispozici hnízdní noru v umělé skalní stěně a také klasickou prkennou budku. Ve vedlejší voliéře pak zoo nadále chová pár arů hyacintových, aby návštěvníci mohli porovnat rozdíl těchto dvou příbuzných druhů. Zahrada má ještě jeden pár arů hyacintových, který chová v zázemí a od kterého loni odchovala první dvě mláďata. Chovná samice má chronický zánět nohy a je špatně pohyblivá, mláďata proto byla odchována uměle. Šlo o dvě samičky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..