Češi loni vyvezli mimo EU přes 23 tisíc papoušků CITES. Nejvíce papoušky zpěvavé a rosely pestré

UVNITŘ TABULKA – Více než dvě desítky tisíc papoušků spadajících do první a druhé přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, vyvezli v loňském roce čeští chovatelé do zemí mimo Evropskou unii. Vyplývá to z výroční zprávy CITES a rok 2021, kterou na svém webu zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Vyvezeno podle ní bylo 23 515 papoušků v 58 druzích. Soupis ovšem nezahrnuje čtyři druhy vyjmuté z CITES: andulku vlnkovanou, korelu chocholatou, alexandra malého a agapornise růžohrdlého. Ty však patří mezi nejčastěji vyvážené papoušky, takže celkové číslo exportovaných ptáků bylo výrazně vyšší (jenom do Kataru se v roce 2019 vyvezlo z Česka na 40 tisíc papoušků).

Nejčastěji vyváženým druhem CITES za loňský rok byl papoušek zpěvavý, jichž se z Česka exportovalo 4696. Následovala rosela pestrá (4166), mníšek šedý (2939), kakariki rudočelý (1764), agapornis fišeri (1505), agapornis škraboškový (1459), rosela penant (1449), kakariki žlutočelý (1405) a papoušíček šedokřídlý (1039). U dalších druhů report zaznamenal méně než tisíc vyvezených jedinců. Běžnější druhy, zejména australských a afrických papoušků, směřovaly z České republiky do zemí Blízkého a Středního východu, jako je Libanon, Irák, Katar, Spojené arabské emiráty, ale i do Bangladéše. Ceny exotů v těchto zemích jsou často výrazně vyšší než v České republice a směřují tam ptáci nejen z výkupů, ale mutační jedinci.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Kakaduové a loriové do Venezuely

Loňská čísla byla poznamenaná zákazem vývozu ptáků z České republiky do Kuvajtu, kam před pandemií koronaviru směřovalo nejvíc vyvážených papoušků. Tento zákaz byl zrušen až letos v září, takže poznamená i letošní export papoušků. Jednou z častějších destinací, kam čeští chovatelé vyváží papoušci, je i Velká Británie. Loni tam směřovaly především jihoamerické druhy amazoňanů, amazónků a aratingů (podrobněji viz tabulka), ale také alexandři. Naopak větší australské druhy (kakaduy, lorie) Češi vyváželi nejčastěji do Venezuely. Konkrétně šlo o kakaduy bílé, šalamounské, žlutočečelaté a inka, lorie zelenoocasé, tmavé a olivové. Skupinku latamů vlaštovčích Češi vyvezli do Gruzie, stejně jako neofémy ozdobné.

Samostatnou kapitolu tvoří kříženci velkých arů, konkrétně pak arové harlekýni, což jsou kříženci ary ararauny a ary zelenokřídlého. Na export šlo loni 29 exemplářů, které směřovaly do Thajska a Bangladéše. Výroční zpráva neudává, v jakém objemu se pohyboval příjem českých chovatelů z exportu papoušků do zemí mimo evropské společenství. Z dřívějších statistik Českého statistického úřadu ale vyplývá, že ročně se z Česka vyvezou papoušci za 50 až 90 milionů korun. Jenom do zmiňovaného Kuvajtu se v roce 2019 vyvezli papoušci za 10,8 milionu korun. Nejvíce vyváženými druhy jsou andulky, korely, agapornisové, rosely, alexandři nebo mníšci šedí.

Zajímá vás, kam mizí papoušci z výkupu? Česko loni vyvezlo exoty za 75 milionů korun

Úvodní foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..