Tukani, kakaduové palmoví a inka. Jaké exoty si loni Češi dovezli ze zahraničí?

UVNITŘ TABULKA – Česká republika patří mezi velmoci ve vývozu papoušků a dalších exotických ptáků. Jak je to ale s dovozy papoušků ze zahraničí k nám? Tak slavné jako s exportem to rozhodně není. Podle výroční zprávy CITES od ministerstva životního prostředí za loňský rok si čeští chovatelé nebo importéři dovezli ze zemí mimo Evropskou unii 38 papoušků a dalších 36 exotů v celkem devíti druzích. Nešlo přitom o žádné podřadné ptáky. Ze Srí Lanky do Česka putovali tři kakaduové palmoví a z Ruska deset kakaduů inka (ti ale původně pocházeli z Běloruska a Německa). Z Jihoafrické republiky byli importováni alexandři růžoví a rudohlaví, z Norska amazoňané modročelí. Zdaleka nejzajímavější dovoz loňského roku ale pocházel z Argentiny.

Nešlo přitom přímo o papoušky, i když v jednom případě ano – do České republiky putovalo deset arů žlutokrkých a tři druhy tukanů. Konkrétně šlo o 24 tukanů obrovských, osm tukanů pestrých a čtyři arassariové skvrnozobí. Tukany v minulosti do České republiky dovážela olomoucká společnost Parrot Service, za kterou stojí vydavatel časopisu Nová EXOTA a organizátor mezinárodních výstav EXOTA Olomouc Jan Sojka. Ptáky od této importérské společnosti získala například zoologická zahrada v Košicích na východním Slovensku (tukani obrovští tam už stačili dokonce vyvést mládě) nebo soukromý chovatel Vratko Javro ze západního Slovenska, který vlastní asi největší počet tukanů pestrých v Evropě.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Statistika od ministerstva životního prostředí nezahrnuje papoušky, kteří nespadají do CITES I a CITES II (andulka vlnkovaná, korela chocholatá, alexandr malý, agapornis růžohrdlý), a také dovozy v rámci Evropské unie. Ve skutečnosti tak mohlo být importovaných ptáků více. Přehled importovaných a exportovaných exemplářů CITES vykazuje české ministerstvo životního prostředí každoročně od roku 2003. Do roku 2014 resort vydával i dvouroční reporty, které obsahovaly také informace o zabavených exemplářích CITES a trestech pro zadržené pachatele. „Od roku 2015 se změnila forma reportingu o implementaci CITES smluvními stranami a dvouroční zprávy CITES již nejsou vydávány,“ informuje ministerstvo na svém webu.

Zákaz dovozu odchytových ptáků do EU snížil celosvětový obchod s nimi o 90 procent. Většinu odebírá Asie

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Charles J. Sharp a JJ Harrison, Ararauna.cz / Jan Potůček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..