Kakapa sovího vyřadili z ankety Pták roku na Novém Zélandu. Příliš často vyhrával

Nevoli fanoušků kakapa sovího, nelétavého a nejtěžšího papouška na světě, vyvolalo rozhodnutí organizace Forest and Bird vyřadit tento druh z letošní ankety Pták roku. Jak informovala australská mutace deníku The Guardian, vyřazení je dočasné a organizátoři se pro toto řešení rozhodli poté, co se ukázalo, že by kakapo mohl v anketě opět zvítězit. Stalo by se tak již potřetí za posledních 15 let – poprvé se kakapo stal Ptákem roku v roce 2008, podruhé v roce 2020. Pořadatelé ankety se obávají, že pokud by zvítězil i letos, odvedlo by to pozornost od jiných, méně známých, ale rovněž ohrožených kandidátů. Hlasování v letošním ročníku ankety má být zahájeno příští týden.

Kakapo soví je na Novém Zélandu nesmírně populární. Začátkem 90. let minulého století mu hrozilo bezprostřední vyhubení, když jeho zbytkovou populaci tvořilo jen 50 jedinců. Díky přísné ochraně a vytvoření speciálních ostrovních rezervací zbavených predátorů jejich počet narostl až na aktuálních 252. Kakapové se ale stále neobejdou bez lidské pomoci a teprve v budoucnu se chystá jejich umělé vysazení na pevninskou část Nového Zélandu. Fanoušky kakapa vyřazení z ankety Pták roku překvapilo. „Kakapo se rozhodl nebýt v Ptákovi roku? To je spíš Faul roku,“ reagoval na rozhodnutí organizátorů ankety jeden z hlasujících na sociálních sítích. „Byl vyřazen,“ reagoval další. „Okradli ho o možnost účastnit se ankety,“ kontroval další.

Kakapo soví jako jediný podruhé v historii vyhrál celonárodní anketu Pták roku na Novém Zélandu

Vyřazení je jen dočasné, slibuje mluvčí ankety

Jiní hlasující naopak rozhodnutí vítají. „Je to velmi sportovní, správné rozhodnutí,“ napsal jeden z nich. Podle mluvčí organizace Forest and Bird Ellen Rykersové není kakapo z ankety vyřazen napořád. „Ne, není v anketě vyloženě zakázán. Pouze si dává pauzu. Rozhodně není vyřazen navždy,“ uvedla. „Víte, pokud bude každý rok vyhrávat stejný pták, možná to nebude pro hlasující tak zajímavé,“ dodala. V dřívějším prohlášení pak mluvčí uvedla, že výběr Ptáka roku zůstává nadále „v zásadě demokratický“ a že doufá, že anketa nasměruje zájem lidí o některé další ptačí druhy. Anketa, která má zvýšit povědomí o ohrožených a méně známých původních druzích ptáků Nového Zélandu vznikla před 17 lety a stala se z ní velmi populární soutěž.

Letos se o anketu stará na 40 manažerů, kteří si rozdělili jednotlivé navrhované druhy. Jejich úkolem je propagovat je na veřejnosti a zvýšit tak jejich šanci na lepší umístění v anketě. Organizátoři chtějí propagovat hlavně méně nápadné a hezké ptáky, mezi které počítají například kachnici šedou nebo kulíka pobřežního. Tyto druhy budou také v anketě zvýrazněny, aby se zvýšily jejich šance na větší počet hlasů. Anketa se každoročně potýká s určitými technickými problémy. V roce 2019 ji ovlivnily stovky hlasů z Ruska, které byly nakonec uznány jako legitimní, protože jeden druh stěhovavého ptáka zalétává z Nového Zélandu až na území Ruska. V letech 2018 a 2022 se v anketě objevily falešné druhy ptáků s lechtivými názvy, které museli pořadatelé odstranit.

Sečteno a podtrženo: kakapové soví letos vyvedli 57 mláďat, populace stoupla o čtvrtinu

Úvodní foto: tumblr.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..