Košické zoo se podařilo odchovat dvě mláďata tukana obrovského, pár zahnízdil dva roky po importu

UVNITŘ VIDEO – Nečekaného úspěchu dosáhla zoologická zahrada ve východoslovenských Košicích. Dva roky po dovozu páru tukanů obrovských z Argentiny se jí podařilo přirozeným způsobem pod rodiči odchovat dvě mláďata. Rodičovský pár pochází z volné přírody do Košic se dostal prostřednictvím české importérské společnosti v roce 2018. Mláďata se vylíhla v polovině června, zoo ale úspěch medializovala až ve chvíli, kdy se jim podařilo úspěšně vylétnout z hnízda. Je to teprve druhý odchov tukana obrovského v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Poprvé se to podařilo před 14 lety Zoo Hodonín, která však tyto ptáky již nechová.

Košická zoo je zároveň jedinou v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, která se může pochlubit chovem tukana obrovského. Rodičovský pár s mláďaty je k vidění ve veřejné expozici hned u vchodu do zoo. I když mladí již opustili budku, nadále se o ně starají dospělí, což může trvat ještě několik týdnů, než mláďata okoukají příjem potravy od rodičů. „Zoologická zahrada považuje vylíhnutí tukanů obrovských za velký úspěch, jelikož za poslední rok se v evropských zoo vylíhlo jen pět mláďat. Kromě naší zoo odchovali dvě mláďata také v Zoo Paříž a jeden tukan obrovský přibyl v Rotterdamu,“ sdělil agentuře TASR zoolog košické zoo Patrik Pastorek.

Ilustrační video s mladými i dospělými tukany obrovskými:

Poprvé je na Slovensku odchoval Vratko Javro

Tukany obrovské chová 32 evropských zoo a ptačích parků, celkem mají 90 jedinců. Ptáci se ale objevují i u soukromých chovatelů. Například přímo na Slovensku je chová a rovněž je úspěšně odchoval Vratko Javro. Slovenský prvoodchov se mu podařil v roce 2017 a v současné době chová dva páry těchto ptáků. Jak poznamenávají chovatelů z košické zoo, základem úspěšného chovu tukanu obrovských je kromě harmonizujícího páru je i správná výživa. Tukani jsou především plodožraví ptáci, v Košicích tak základ jejich jídelníčku tvoří papája, hroznové víno, banány, jablka a hrušky. Během sezóny pak dostávají ještě žlutý meloun, nektarinky a broskve. Navíc mají k dispozici i speciální granule.

Chovatelé tukanů se musí vyvarovat vysokého obsahu železa v nabízeném krmivu. Mnoho tukanů v zajetí hyne v poměrně nízkém věku právě kvůli poškozeným játrům. Během hnízdní sezóny pak tukani přijímají i živočišné bílkoviny, konkrétně v Zoo Košice v podobě živých cvrčků. Denně jich spořádají až 80. Mláďata setrvávají v budce šest až osm týdnů, poté se o ně ještě rodiče starají další měsíc až dva. V Košicích je součástí chovné voliéry tukanů také zvlhčovač vzduchu, který podporuje vznik klimatu podobného přirozenému prostředí tukanů – deštných pralesů. Košická zoo chová kromě tukanů obrovských také tukany nádherné. Tito ptáci se v evropských zoo vyskytují ještě méně než tukani obrovští. Nejvíce jich v Evropě vlastní zmiňovaný slovenský chovatel Vratko Javro.

Na návštěvě u Vratka Javra, slovenského chovatele tukanů, arassariů, papoušků žlutočelých a dalších exotů

Úvodní foto: Zoo Košice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..