Umělci natočili album elektronické hudby se zpěvem ptáků Střední Ameriky. Zpívá na něm i arara

UKÁZKA UVNITŘ – Nezvyklý způsob pomoci ohroženým druhům ptáků Střední Ameriky a Karibiku zvolila mezinárodní skupina tvůrců elektronické hudby. Umělci vytvořili album se skladbami, v nichž se jako doprovod objevují hlasy několika vybraných ptačích druhů, včetně mexického papouška arary zeleného či amazoňana velkého. Tímto způsobem chtějí upozornit na hrozby, jimž ptáci ve své domovině čelí, a zároveň přispět na jejich ochranu. Veškerý výdělek z prodeje alba „A Guide To The Birdsong“ (zakoupit lze zde za 12 dolarů) totiž putuje na projekty spojené s ochranou ptačích biotopů. Za projektem „Průvodce ptačím zpěvem“ stojí třiatřicetiletý britský skladatel, DJ a producent Robin Perkins, který s ní přišel již v roce 2015, upozorňuje server Zmescience.com.

„Chtěl jsem zkombinovat zpěv ohrožených druhů ptáků a hudbu vybraných umělců tak, aby z nich vznikly nové písně,“ vysvětlil Perkins. Umělce si vybíral ze zemí, odkud pochází ohrožené druhy ptáků. První album zaměřené na Jižní Ameriku vydělalo přes 15 tisíc dolarů (v přepočtu 333 tisíc korun), které byly rozděleny mezi dvě nevládní organizace na ochranu ptáků. „U elektronické hudby je nádherné, že umožňuje vytvářet celou škálu různých věcí, které by se jinak dělat nedaly. Takže můžete vzít nahrávku ptačího zpěvu a vytvořit s ní pět milionů variací. Můžete ho proměnit v hudební nástroj, přidávat k němu různé efekty a podobně,“ popsal Robin Perkins.

Zisk z prodeje půjde třem ochranářským organizacím

Po úspěchu prvního alba vydal Perkins druhou desku zaměřenou na ptáky Mexika, Střední Ameriky a Karibiku. Umělci, kteří se do projektu zapojili, měli do svých skladeb zakomponovat hlasy ptáků, kteří jsou uvedeni v Červené knize ohrožených druhů pod kategoriemi „téměř ohrožený“ (NT) po „kriticky ohrožený“ (CR). Deset skladeb tak obsahuje širokou škálu přírodních zvuků od drozdce černého přes výrečka vousatého až po araru zeleného. Do projektu se tentokrát zapojili umělci jako Garifuna Collective z Belize, Di Laif z Guatemaly, Tamara Montenegro z Nikaraguy a mnoho dalších. Každý si mohl vybrat, jaký druh ptáka se v jeho skladě objeví.

Například Tamara Montenegro si vybrala nikaragujského národního ptáka momota skořicovobřichého. „Jako dítě jsem pozorovala pár těchto ptáků, jak spolu poletovali na našem dvoře během západu slunce,“ vysvětlila důvod, proč zvolila právě tento ptačí druh. Zisky z prodeje alba půjdou na podporu tří ochranářských iniciativ ve Střední Americe a Karibiku. Pokryjí vzdělávací programy pro mládež, stavy voliér pro poraněné ptáky, podporu birdwatchingu a školení místních průvodců. Jedním z příjemců daru bude organizace Birds Caribbean. Její předsedkyně Lisa Sorensen věří, že díky této podpoře budou moci vytvořit podmínky pro udržitelnou ornitologickou turistiku v regionu bez negativních dopadů na přírodu.

Úvodní foto: Shika Shika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..