UVNITŘ FOTO A VIDEO – První pokus o vypuštění kriticky ohrožených nelétavých papoušků kakapů sovích na pevninský Nový Zéland ohlásilo tamní ministerstvo životního prostředí. Čtyři samce ochránci převezli z ostrovní rezervace Whenua Hou (Codfish Island) a 19. července vypustili do rezervace Maungatautari (Sanctuary Mountain, česky Svatyňová hora) na Severním ostrově asi 30 km od města Hamilton. Papoušci se ovšem nebudou moci přemisťovat mimo rezervaci, protože ta je obklopena 47 km dlouhým plotem, který brání průniku predátorů, včetně nepůvodních krys, zdivočelých koček a lasic. Rozlohou 3400 hektarů jde o největší pevninskou rezervaci na Novém Zélandu vůbec, již tvoří původní prales, do kterého lidé nijak nezasahují. Zbylých 248 kakapů sovích zůstává na pěti ostrovních rezervacích.
První vypouštění kakapů na pevnině Nového Zélandu nemá vést k jejich úspěšnému rozmnožování v novém prostředí. Čtyři samci pojmenovaní Bunker, Māhutonga, Motupōhue a Ōtepoti, mají ukázat, zda kakapové dokáží prosperovat v takové oplocené rezervaci. Zároveň to má ulevit pěti ostrovním rezervacím, které jsou dlouhodobě přeplněné. Návrat kakapů na pevninu Nového Zélandu připravovala tamní vláda desítky let. Naposledy se kakapové divoce na pevnině vyskytovali v 80. letech minulého století, na Severním ostrově dokonce v 60. letech. Později byla zbytková populace převezena na menší ostrovy, které předtím ochránci zbavili veškerých predátorů. V roce 1995 klesla populace kakapů na kritických 51 jedinců. Nyní je jich 252 a zejména v posledních třech letech se podařilo jejich počet takřka zdvojnásobit.
Ohrady se otevřou v roce 2050, až se Zéland zbaví krys a koček
Drtivá většina kakapů žije na pobřežních ostrovech Pukenui (Anchor Island) a Te Kakahu o Tamatea (Křídový ostrov) ve Fiordlandu, Whenua Hou (Codfish Island) a Pearl Island poblíž Rakiura Stewart Island a Hauturu-o-Toi (Malý Bariérový ostrov). Postupný návrat těchto nejtěžších papoušků světa (dospělý samec váží přes tři kilogramy) na pevninu souvisí s ambiciózním plánem novozélandské vlády vymýtit do roku 2050 ze Severního i Jižního ostrova veškeré nepůvodní predátory. Ti představují velké riziko pro unikátní původní druhy ptáků, často nelétavé. Dokud se nepodaří tyto predátory eliminovat, nebudou kakapové žijící na pevnině vytvářet nekontrolované populace a všichni ptáci budou vybaveni mikrovysílačkami a monitorováni.






Svatyňová hora a její rezervace obklopená vysokým plotem se zábranami jsou volně přístupné turistům. Ochránci přírody ale nepředpokládají, že by lidé narazili na vypuštěné kakapy. Mohou však zaslechnout jejich typické bučivé volání, kterým se ozývají zejména za soumraku a před svítáním. „Svatyňová hora představuje velký prostor se spoustou dobrých stanovišť pro kakapy, ale stále není jasné, zda se zde papoušci úspěšně dlouhodobě usadí,“ říká Deidre Vercoe, manažerka záchranného programu kakapů sovích. „Hlavním cílem tohoto přesunu je zjistit, zda se kakapům může dařit v oploceném útočišti, a zároveň snížit přetlak kakapů na ostrovních rezervacích před budoucími hnízdními sezónami,“ dodala. Na celém projektu se podíleli i zástupci původních domorodých obyvatel Nového Zélandu.
Úvodní foto: Ministerstvo životního prostředí Nového Zélandu / Peter Drury