Papouščí den na Krásném u Šumperka se letos uskuteční v sobotu 5. srpna pod taktovkou skupiny Papoušci v akci

UVNITŘ POZVÁNKA – Nejstarší tuzemská akce pro vyznavače volného létání ochočených papoušků, sraz u vodní nádrže Krásné na Šumpersku, se letos uskuteční v sobotu 5. června. Pořadatelem bude stejně jako loni skupina Papoušci v akci z východních Čech, která stojí i za obdobnou akcí u vodní nádrže Rozkoš ve východních Čechách. Ta se pravidelně koná první červencovou sobotu, šumperský sraz si už před lety stanovil termín na první srpnovou sobotu. Pro veřejnost bude Papouščí den na Krásném přístupný od 11 hodin, majitelé papoušků ale budou na místě od brzkého rána a někteří zde budou kempovat již několik dní. Letos se takto „volnoletci“ sejdou u Šumperka již pojedenácté.

Vstupné na akci bude dobrovolné formou příspěvku na papoušky. Vlastní stánky na srazu plánují společnost Laguna, která se stará o opuštěné a nechtěné papouščí mazlíčky, obchod s potisky hrnků a triček s papoušky, obchod s brusnými bidly, krmivem a hračkami pro papoušky. Zájemci se budou moci v areálu kempu Na Krásném, kde se setkání odehraje, také ubytovat. Dopředu si ale musí rezervovat místo u provozovatele Petra Kodeše na telefonním čísle 737 286 456. Čím dříve tak učiní, tím větší šanci na ubytování budou mít, protože kemp bývá v době pořádání Papouščího dne tradičně vyprodaný. Na místě bude zajištěno parkování zdarma a občerstvení v místí restauraci, která ani letos nebude přijímat platební karty, ale pouze hotovost.

První sraz u Šumperka byl už v roce 2013

Program na Krásném bude volný, nepočítá se s žádným hromadným vypouštěním papoušků. V areálu kempu bude po celou dobu konání srazu zakázán volný pohyb psů. Ve vodní nádrži se bude možné vykoupat a v provozu bude i půjčovna lodiček a šlapadel. Na místě bude možné také podpořit podpisovou akci proti zavádění evropských pozitivních seznamů zvířat pro zájmový chov. Na šumperský sraz každoročně míří stovky návštěvníků. V nejlepších letech jich bývaly i přes dva tisíce a běžně jsou na těchto setkáních k vidění desítky ochočených papoušků od andulek přes amazoňany a žaky po velké druhy arů, nevyjímaje největší papoušky světa, ary hyacintové. Od roku 2013, kdy na Krásném proběhl první sraz vyznavačů volného létání papoušků, vznikla celá řada podobných akcí v dalších regionech a počet majitelů ochočených papoušků praktikujících „freeflight“ prudce narostl.

Vzniklo i několik klubů a skupin pro volný let papoušků, z nichž některé mezitím stihly zaniknout nebo se rozdělit na další skupiny. Část majitelů volně létajících papoušků využívá pro lety v zimní sezóně pronajaté tělocvičny a sportovní haly. Volnému letu se věnují i některé licencované zoologické zahrady, například Zoo Faunapark Horní Lipová v Jeseníkách, která má letku několika velkých druhů arů a kakaduů. Představení s volný letem papoušků míval i Safari Park Dvůr Králové a setkat se s ním můžou i návštěvníci největšího papouščího parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, kde ošetřovatelé ukazují vycvičené ary hyacintové, kanindy, ararauny, zelenokřídlé či vojenské, ale také kakaduy, žaky nebo aratingy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Kakapové soví se poprvé po 40 letech vrátili na pevninu Nového Zélandu. Do obrovské lesní ohrady

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. července 2023

Nejčtenější