Na Krásném u Šumperka se již podesáté setkali vyznavači volného létání papoušků

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Poprvé pod taktovkou východočeské skupiny Papoušci v akci se v sobotu uskutečnil jubilejní desátý ročník Papouščího dne na Krásném u Šumperka. Celostátní sraz vyznavačů volného létání papoušků se prakticky protáhl na několik dní, protože majitelé ochočených opeřenců se do Autokempingu Krásné sjížděli předem a užívali si na místě dovolenou. Pro návštěvníky a laiky byla tradičně určená sobota, kdy sice polevila vlna veder, ale po ranních bouřkách bylo pošmourno, zima a větrno. To se společně s novými pořádky v kempu podepsalo na snížené účasti veřejnosti, jež se pohybovala ve stovkách, možná v jednom tisíci převážně místních obyvatel a lidí z bližšího okolí.

25 druhů papoušků a jeden arassari

Papoušků bylo letos na Krásném opět hodně, i když někteří pravidelní účastníci chyběli z „rodičovských důvodů“. Ano, řada papoušků „volnoletců“ dospěla a začala hnízdit, takže místo srazu seděli na snůškách nebo krmili mladé. Na pestrosti vystavovaných opeřenců se to ale takřka neprojevilo. Co trochu kazilo dojem z tradiční akce, bylo definitivní přemístění srazu do části kempu s karavany, kde dříve bývalo veřejnosti nepřístupné zázemí. Na louce před restaurací, kde se při předchozích ročnících stavěly stromky pro odpočinek papoušků a jejíž okraje byly lemované stánky a zázemím pro ptáky ve stínu, totiž letos bylo povolené stanovat a celá byla posetá menšími stany a zaparkovanými auty „nepapouškářů“.

Ne že by na hlavní louce žádní papoušci nebyli. U jedné z vysokých bříz poblíž kotviště šlapadel se během odpoledne utábořily sestry Karáskovy s jejich opeřenou „bandou“ čítající alexandry malé, papoušky patagonské, ary ararauny či ochočeného arrasariho bledozobého a přímo na pláži přehrady byl k vidění také stálý účastník srazů – amazoňan žlutolící mexické formy s výrazně červenou barvou okolo očí – ale naprostá většina chovatelů zůstávala u svých karavanů a stanů a rovněž stánky se suvenýry a chovatelskými potřebami byly odsunuté z očí náhodných návštěvníků Krásného. Kdo o této akci nevěděl a přišel k nádrži náhodou, dozvěděl se o Papouščím dni pouze z hospodské tabule, kde byla křídou nakreslená šipka s nápisem „Prohlídka papoušků v kempu“.

Škoda separovaného prostoru

Asi to není nutně špatně, ale dřív tímhle setkáním žil celý prostor okolo restaurace Na Krásném a sjížděli se sem kvůli ní lidé z daleka, aniž by nutně muselo jít o majitele a milovníky papoušků. Letos to vypadalo tak trochu jako „trpěná“ akce, která nesmí narušit běžný chod restaurace a kempování dalších návštěvníků. Volně létající papoušci sice nerespektovali nepsané hranice mezi chovatelskou částí kempu a zbytkem prostoru okolo restaurace, ale kdo nezamířil přímo mezi karavany, asi ani nepostřehl, že tu probíhá celostátní setkání, které dříve mívalo nějaký harmonogram a program pro všechny přítomné. Což není výtka vůči letošním pořadatelům, kteří se organizace ujali na poslední chvíli a jimž všichni vděčíme, že se vůbec desátý ročník konal.

Papouščí den na Krásném začal ztrácet punc výjimečnosti už při minulých ročnících, které pořádal ještě Zdeněk Krňávek (letos z osobních důvodů nepřítomný). Jednak proto, že už nebyl tak unikátní, protože vyznavačů volného létání papoušků přibylo a podobných srazů se koná v republice několik, jednak také proto, že někteří dřívější účastníci a spolupořadatelé na tuto akci přestali z různých důvodů jezdit. Ale hlavně chybí nějaký program a organizace jako při prvních ročnících, kdy se dopředu vědělo, co se bude v jaký čas dít, organizátor měl proslov, aby se přítomní dozvěděli, proč se sraz koná a co na něm uvidí, kam smí chodit a kam ne, co si můžou vůči volně létajícím papouškům dovolit a co ne. Dnes je to celé spíše volná zábava.

A co Bára a Endy? Šumperské ararauny žijí ve voliéře

Ale dost naříkání nad časy dávno minulými. Kdo chtěl, ten si užil i letošní kulatý ročník, na kterém byli k vidění hned tři arové hyacintoví, několik arů zelenokřídlých, samozřejmě nejvíce bylo araraun, ale nechyběli ani kakaduové bílí a růžoví a volně létající aratingy sluneční, žakové, amazoňani modročelí a oranžovokřídlí a další papoušci (plný výčet 26 přítomných druhů níže). Svůj stánek a několik papoušků zde měla Společnost Laguna, která se stará o nechtěné a opuštěné papouščí domácí mazlíčky, samotná skupina Papoušci v akci, veterinární stánek provozovala MVDr. Veronika Plháková s rodinou, k dostání byla i brusná bidla, suvenýry včetně hrnečků a plecháčků s potisky, triček, plakátů a obrazů (vlastní stánek měl i e-shop Ararauna.cz).

Pokud je nám známo, letos žádný papoušek neulétl tak, že by se ho nepodařilo chytit. Svou hlavu měl i letos ara hyacintový Kuba od fotografa Franty Brzáka, ale vždy si nechal říct, a nakonec se vrátil k majiteli. Na rozdíl od účastníků srazu papoušci sobotní ranní a dopolední déšť kvitovali a někteří na něm dokázali vysedávat i hodiny (jako ararauna Laura od Václava Peričeviče z Prahy). A pokud se ptáte, zda se na Krásném objevily ararauny Bára a Endy od Zdeňka Krňávka, tak na ty jsme se ptali a momentálně spokojeně žijí ve voliéře vedle kakaduů bílých u Jaroslava Baiera, jednoho z prvních účastníků šumperských srazů. Prý se jim daří dobře a chystají se na hnízdění. Tak jim držme palce.

Druhy zastoupené na Papouščím dni 2022 na Krásném

Ara ararauna
Ara zelenokřídlý
Ara harlekýn
Ara hyacintový
Ara žlutokrký
Kakadu bílý
Kakadu růžový
Amazoňan modročelý
Amazoňan oranžovokřídlý
Amazoňan žlutolící mexické formy
Žako velký
Eklektus různobarvý
Papoušek patagonský
Aratinga sluneční
Aratinga jendaj
Aratinga žlutý
Mníšek šedý
Alexandr malý
Alexandr čínský
Papoušek senegalský
Papoušek nádherný
Korela chocholatá
Pyrura zelenolící
Agapornis škraboškový
Andulka vlnkovaná
Arassari bledozobý

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..