Více než stovku uhynulých kakaduů naholících má na svědomí patrně jed na hlodavce

Případ hromadného úhynu kakaduů naholících ve městě Barmah na severozápadě australského státu Victoria řeší tamní zástupci úřadu na ochranu divoké zvěře. Celkem 106 kakaduů bylo nalezeno přímo ve městě nebo na jeho okraji, přičemž ptáci buď již nežili, nebo zrovna umírali. „Původně mě zavolali kvůli pár nemocným ptákům. Jakmile jsem začala procházet město, rychle jsem si uvědomila, že v buši a na březích řek jsou desítky mrtvých nebo právě umírajících ptáků,“ popsala zpravodajskému serveru ABC Kirsty Ramadan z organizace Bohollow Wildlife Shelter. Jednoho ptáka ochránci převezli k veterináři do města Echuce, kde provedli pitvu a nalezli možné známky otravy.

„Otevřeli jsme mu dutinu břišní a bylo jasně vidět, že vykrvácel podél celého střeva,“ popsala Ramadan. „Zaměřili jsme se tedy na žaludek, abychom získali vzorek toho, co papoušci pozřeli a uvnitř byla zelená skvrna, což ukazuje na jedy na hlodavce,“ dodala. Přesnou příčinou úmrtí ptáků, tedy zda šlo o nemoc nebo lidské pochybení, nyní zjišťuje Victorian Conservation Regulator. Kirsty Ramadan mezitím zveřejnila snímky uhynulých kakaduů na facebookové stránce organizace Bohollow Wildlife Shelter a té se ozvali další lidé, kteří nalezli mnoho mrtvých ptáků v parku Apex a ulicích města Numurkah. V tomto případě šlo ale většinou o kakaduy růžové. „Máme podezření na otravu, což se v této oblasti děje poměrně často,“ uvedla Ramadan.

Mimořádně krutý způsob likvidace kakaduů naholících rozděluje australskou veřejnost

Testy mají vyloučit souvislost s PBFD

V minulosti se stávalo, že někteří producenti obilí a farmáři připravovali otrávené návnady pro ptáky. „Většinou jimi cílili na holuby, kteří se slétají k jejich silům, protože tam bývá po zemi hodně rozsypaného zrní z nákladních aut,“ míní ochránci. „Samozřejmě toto otrávené zrní nežerou pouze holubi, může ho pozřít jakékoli zvíře, které se živí semeny.“ Úřady zatím nevylučují ani variantu některé z nemocí, které postihují původní ptáky, včetně cirkoviru (PBFD) zvaného také „nemoc zobáku a peří“. Ministerstvo životního prostředí má ale poměrně jasno v tom, že ptáky mohlo přilákat otrávené obilí určené k hubení hlodavců. To však nic nemění na faktu, že původní druhy ptáků jsou v Austrálii chráněni podle zákona o ochraně přírody z roku 1975.

Za zabití původního druhu ptáka nebo jeho chov bez příslušného povolní hrozí maximální trest až 32 652 dolarů a dva roky vězení. Většinou jsou ale tresty mírnější. Například zemědělský dělník Murray James Silvester skončil v roce 2018 za otravu 406 orlů klínoocasých na třech různých odlehlých pozemcích na východě státu Victoria během pouhých dvou let na 14 dní vězení a musel uhradit pokutu 2500 dolarů. V roce 2020 byla jedna žena z Violet Town na severovýchodě Victorie obviněna ze zabití více než 140 chráněných ptáků, z nichž většinu opět tvořili orli klínoocasí. Ochránci přírody proto vyzvali i v tomto případě veřejnost, aby jim pomohla vystopovat viníky.

Odstřel 400 kakaduů naholících ročně nestačí, stěžuje si starosta australského města. Chce ráznější zásah

Úvodní foto: Facebook / Kirsty Ramadan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..