Mimořádně krutý způsob likvidace kakaduů naholících rozděluje australskou veřejnost

Bizarní nástroj na usmrcování invazních kakaduů naholících vymyslela radnice v západoaustralském městě Rockingham. Ptáky, kteří se v obrovských hejnech slétají na zahrady a do parků, ruší svým křikem místní obyvatele a trusem znečišťují okolí, láká ke speciálně upraveným popelnicím, do kterých se zvědaví papoušci lehce chytí. Zaměstnanci služeb města je pak usmrtí. Mimořádně brutální způsob likvidace kakaduů kritizují ochránci přírody i někteří obyvatelé města. Jenom za letošní rok takto v Rockinghamu odchytili a zlikvidovali 1038 kakaduů naholících a 58 kakaduů tenkozobých.

Rockinghamská radnice vyčleňuje na likvidaci kakaduů částku 8000 australských dolarů ročně (v přepočtu 130 tisíc korun). K používání smrtících popelnic se uchýlila poté, co se počty papoušků zalétávajících do města „exponenciálně zvýšily“, což vedlo k naprosté destrukci veřejné zeleně a škodilo to původním druhům ptáků. Kakaduové naholící vybírali vejce a mláďata z hnízd jiných ptáků, včetně ohrožených černých druhů kakaduů. Upravená popelnice má mezi kolečky u země vyříznutý otvor, ve kterém je jako lákadlo poházená slunečnice. Jakmile pták vleze dovnitř, uvolní lanko, které drží padací dvířka a pták zůstane uvězněn uvnitř popelnice.

Speciálně upravená popelnice pro chytání kakaduů naholících (Foto: Yahoo! News)

Plašení a jiné metody na ptáky nezabíraly

Odchycené ptáky poté usmrcují zaměstnanci externí firmy způsobem, který doporučil západoaustralský úřad pro zachování biodiverzity a ochranu přírody. S tím na protest proti způsobu likvidace kakaduů ukončila spolupráci dobrovolná ochránkyně přírody Shelly Vokes. „Končím, už to nebudu dělat,“ uvedla Vokes pro Yahoo News. „Přišli o dobrovolníka, protože neexistuje způsob, jak by bylo možné se o tyto ptáky postarat a nenechat je touto městskou radou zabít,“ dodala. Kritice čelí městská kampaň proti kakaduům už od svého začátku v roce 2014. Mnozí obyvatelé ji označili za krutou, ale jiní, kteří si stěžovali na hluk a nepořádek, který způsobují kakaduové, ji naopak podpořili.

Podle starosty Rockinghamu Deba Hamblina městská rada zkoušela i jiné „nesmrtící“ metody, ale nebyla příliš úspěšná. „Město zjišťovalo, jak by se s nimi mohlo vypořádat, aniž bychom je museli zabíjet. Tyto metody ale byly účinné jen po velmi krátkou dobu,“ vysvětlil. „Například jsme zjistili, že páska Irri, což je vizuální odstrašující prostředek pro ptáky, byla do určité míry účinná, ale po několika dnech si na ni kakaduové zvykli a v podstatě ji začali ignorovat,“ popsal starosta Rockinghamu. Kakaduové ničí nejen zahrady a městskou zeleň, ale způsobují škody zemědělcům, na elektrickém vedení, a dokonce i na asfaltu na silnicích. „Bohužel, usmrcování je krajním opatřením, které jsme museli přijmout, abychom minimalizovali škody, které kakaduové způsobují,“ uvedla radnice na svém webu.

Odstřel 400 kakaduů naholících ročně nestačí, stěžuje si starosta australského města. Chce ráznější zásah

Úvodní foto: Wikimedia Commons / GDW.45

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..