Rezervace arů kanind v Bolívii slaví: loni papoušci odchovali 12 mláďat, celkově již 105

UVNITŘ VIDEO – Rekordních 12 mláďat kriticky ohrožených arů kanind odchovaly za loňskou sezónu divoké páry těchto papoušků v bolivijské rezervaci Laneyho Rickmana. Všechna vylétla z umělých hnízdních budek. Za dobu, co ochranáři tyto budky v rezervaci vyvěšují, v nich arové kanindy vyvedli již 105 mláďat, což je celá čtvrtina divoké populace. Podle výsledků posledního sčítání totiž v přírodě žije pouze 450 arů kanind, uvedli zástupci Rezervace Laneyho Rickmana ve výroční zprávě za rok 2021. Ara kaninda je nejvzácnějším druhem ary, který dosud žije ve volné přírodě, ale velikostí divoké populace se mu začínají blížit další kriticky ohrožení zástupci rodu Ara: rovněž bolivijský ara červenouchý a středoamerický ara zelený.

Před loňskou hnízdní sezónou ochránci přírody vyvěsili nebo vyměnili na 75 umělých hnízdních budek určených pro ary kanindy. Z toho 63 na území rezervace Laneyho Rickmana a 12 na ranči Cantina. Arové kaninda obsadili 10 budek a pokusili se o 13 hnízdění. Úspěšné bylo v devíti případech, což bylo o dva více než v předchozí rekordní sezóně 2019/20. Loňské hnízdění arů kanind bylo druhé nejdelší za dobu trvání záchranného programu, zabralo celkem 191 dní, od 15. prosince 2020 do 23. června 2021 (dosud nejdelší hnízdní sezóna 2019/20 trvala 207 dní). „Nejsme si úplně jisti, které faktory ovlivňují délku hnízdění, ale může to mít spojitost s dostupností ovoce Motacu,“ míní zástupci rezervace Laneyho Rickmana.

Celou rezervaci oplotí, aby tam nemohl dobytek

Pro právě probíhající hnízdí sezónu 2021/22 ochránci připravili pro ary kanindy celkem 100 umělých hnízdních budek, nejvíce za celou šestnáctiletou dobu záchovného programu. „Nové hnízdní budky byly umístěny na lokalitách, kam se nedávno rozšířila rezervace, prošli jsme je během období sucha a ukázaly se být jako dobrá potenciální hnízdiště,“ uvádí představitelé rezervace Laneyho Rickmana ve výroční zprávě za rok 2021. Ochránci také pokračovali v obnově lesů, zejména pak mahagonu, který zde byl v minulosti těžen pro společnosti zabývající se výrobou luxusního nábytku. Zároveň v rezervaci vznikl důmyslný protipožární systém, který zahrnuje 10 km dlouhý ochranný pás, kde byly vykáceny veškeré stromy a keře a odstraněna suchá tráva, aby se požáry nemohly šířit dál.

Rezervace Laneyho Rickmana myslí také na turisty a amatérské ornitology. Připravuje výstavbu návštěvního a výzkumného centra. Najala si již architekta, který pracuje na návrhu návštěvnického centra hledá sponzora, který by ji podpořil částkou 10 tisíc dolarů (asi 250 tisíc korun) na vybudování vzdělávací haly. Aby zabránili degradaci rezervace dobytkem od okolních farem, pracují zástupci rezervace na postupném oplocení celé chráněné plochy. Plot již částečně stojí a nyní se čeká na období sucha, aby se mohlo v pracích pokračovat. V době hnízdění arů kanind je totiž značná část rezervace špatně dostupná kvůli vyšší hladině vody a močálovitému charakteru celého území. Plot nemá ostnaté dolní a horní části, aby se o něj procházející zvěř nezranila.

Čtvrtina divoké populace arů kanind se vylíhla v umělých hnízdních budkách. Za 15 let jde o 93 ptáků

Úvodní foto: Rezervace Laneyho Rickmana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..