Webová kamera v Miami na Floridě sleduje hnízdo arů araraun v palmě. Můžete se dívat živě

Nadšenci do papoušků instalovali v Miami na Floridě kameru do palmy, v níž divoce hnízdí pár arů araraun. Prostřednictvím vlastního kanálu na globální videoplatformě YouTube tak mohou papoušky sledovat zájemci po celém světě. Přenos probíhá živě vždy několik hodin, poté provozovatelé na YouTube nahrají záznam a živé vysílání později obnoví. Sledování hnízda začalo 1. května, kdy byla hnízdní dutina ještě prázdná, ale ararauny ji patrně využívaly již dříve, proto do ní milovníci papoušků umístili kameru. Na dalších záznamech je patrné, jak si ptačí pár upravuje „interiér“ a jak se v dutině stále více zdržuje samice, která postupně snesla tři vejce. Později se z nich začnou klubat mláďata.

Arové ararauny žijí na Floridě volně již mnoho let. Jde o papoušky vypuštěné lidmi, nechtěné domácí mazlíčky nebo uprchlíky z klecí a voliér. Celkově takto na Floridě žije přes dvacet druhů papoušků a ary ararauny patří mezi nejpopulárnější z nich. Bohužel to má i negativní důsledky, protože hnízdí dutiny v odumřelých palmách přímo ve městech bývají lákavým cílem překupníků s domácími mazlíčky. Každoročně tak bývají některá hnízda vybraná a mláďata dokrmená ručně a prodaná. Pytláci se neštítí chytat i dospělé ptáky na speciální lep. Čas od času na Floridě řeší také problémy s likvidací papoušků, protože ne všichni rezidenti si chtějí zvykat na jejich ranní a večerní křik. Několik araraun bylo dokonce neznámými pachateli zastřeleno.

Pytláci na Floridě vychytali za osm let tři čtvrtiny zdivočelých arů araraun

Ararauny mají přímo v Miami vlastní rezervaci

Úřady v Miami proto loni vyhlásily lokality, kde se arové zdržují a hnízdí, za ptačí rezervaci, v níž se nesmí žádní ptáci odchytávat ani rušit. Ochrana se týká části předměstí nazvané Palmetto Bay. Ararauny dále obývají i lokality Coral Gables a Pinecrest. V době, kdy jich zde bylo nejvíce, jich dobrovolníci napočítali 44. Později ale začal počet těchto velkých papoušků klesat až na pouhých 11 v roce 2018. Na vině byly především chytači ptáků. Problém je v tom, že Florida jako stát, ale ani federální zákony USA na odchyt nepůvodních druhů ptáků nepamatují. Federální komise na ochranu ryb a divoké zvěře ale zakazuje jakékoli používání pastí na ptáky bez předchozího povolení. Navíc na území rezervace je jakýkoli odchyt divoce žijících zvířat, včetně těch nepůvodních, považovaný za trestný čin.

Ara ararauna ve Spojených státech stojí v přepočtu okolo 20 tisíc korun, a to už je částka, kvůli které jsou někteří nenechavci ochotni zaměřit se na volně žijící papoušky. Pytláci na Floridě používají pro chytání araraun také vystřelovací sítě, a dokonce byly zaznamenány případy, kdy se nerozpakovali zastřelit rodiče, kteří bránili hnízdní dutinu a mláďata uvnitř před vybráním. Instalováním kamery do jednoho z hnízd v Miami ochránci také tuto dutinu neustále monitorují, takže se včas dozví, zda se ji někde nechystá vybrat. Na závěr jen malé upozornění pro zájemce o sledování přenosu v České republice: časový posun v Maimi je šest hodin, takže ráno a dopoledne středevropského času je na videu úplná tma, protože kamera není infra a nepoužívá přisvícení.

Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

Úvodní foto: screenshot Miami Macaw Cam Live Stream

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..