Loro Parque na Netflixu: výzkum inteligence papoušků v seriálu Co se skrývá v mazlíčcích

Čeho všeho jsou papoušci schopni a do jaké míry si uvědomují svoje chování? Právě tento výzkum, který provádí Nadace Loro Parque v největším papouščím parku na světě na kanárském ostrově Tenerife, se stal jedním z pilířů prvního dílu dokumentárního seriálu Co se skrývá v mazlíčcích (The Hidden Life of Pets), který natočila streamovací služba Netflix. Je to vůbec poprvé, co se Loro Parque objevuje v některém z pořadů Netflixu. V epizodě vystupují dva papoušci žako Jack a Niki, kteří jsou součástí týmu Institutu Maxe Plancka, jenž se v Loro Parque věnuje studiu inteligence papoušků. Kromě žaků tvoří zkoumané ptáky arové, amazoňani a kakaduové.

Oba žakové (jde o sourozence) byli vycvičeni k používání malých kovových disků jako formu „měny“ pro nákup potravy. Mohou je tedy vyměnit za pamlsky stejně, jako lidé platí v obchodě penězi. Papoušci byli odděleni od svých cvičitelů plexisklem, ve kterém je malý kruhový otvor. Cvičitel jim podává otvorem pamlsek, ale papoušek za něj nejprve musí zaplatit. K zajímavé situaci dochází, kdy jeden ze dvou žaků nemá výhled na pamlsky, ale má kovové žetony, zatímco druhý na pamlsky vidí a může si je „koupit“, ale nemá žetony. Papoušci začnou spolupracovat: ten s žetony podává „peníze“ druhému, který je může vyměnit za pamlsky a ty pak podává svému sourozenci.

Papoušci žako jsou daleko lepší v sebeovládání než arové, vyplynulo z testů v Loro Parque

Seriál má čtyři půlhodinové epizody

„Je to poprvé, co se podařilo prokázat, že si ptáci dokáží navzájem, spontánně a dobrovolně pomáhat,“ konstatují vědci z Institutu Maxe Plancka, který funguje při Německé ornitologické společnosti. Jeho výzkumný tým je stálou součástí Nadace Loro Parque, jež od svého založení podpořila na 109 záchranných a výzkumných programů v 30 zemích na pěti kontinentech. Investovala do nich téměř 16 milionů dolarů. Asi nejznámějšími projekty jsou reintrodukce kriticky ohrožených papoušků zpět do volné přírody, jak se to Loro Parque daří například s ary kobaltovými v Brazílii. Ve třech vlnách se podařilo v jedné z lokalit na severovýchodě země vypustit takřka 20 arů kobaltových, z nichž první letos úspěšně zahnízdili a bez lidské pomoci vyvedli jedno mládě.

Dokumentární seriál Netflixu, v němž vystupují papoušci žako z Loro Parque, natočila britská produkční společnost. Zaměřila se v něm na zvířata z celého světa a vědecké poznatky o smyslech a schopnostech domácích mazlíčků. Seriálem provází herec Hugo Bonneville, kterého mohou diváci znát ze seriálu Panství Downton. Seriál má čtyři díly, každý o stopáži 30 minut. Věnují se nejen inteligenci zvířat, ale také jejich vzájemné komunikaci, smyslům a atletickým výkonům. První díl, v němž vystupují papoušci žako Jack a Niki, je zaměřený na inteligenci domácích mazlíčků.

Na návštěvě v Loro Parque, největší papouščí zoo na světě na kanárském ostrovu Tenerife

Úvodní foto: Loro Parque / Institut Maxe Plancka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..