Invaze papoušků v USA: ve 23 amerických státech hnízdí celkem 25 nepůvodních druhů

UVNITŘ VIDEO – Původně tropické a neotropické druhy papoušků postupně zabydlují Spojené státy. Podle studie amerických vědců vedených Jennifer Uehlingovou, postgraduální studentkou Cornellovy univerzity v Ithace ve státě New York, již v USA pravidelně hnízdí na 25 nepůvodních druhů papoušků, kteří obývají 23 států Unie. Celkově však bylo na území USA zjištěno již 56 druhů papoušků, kteří se objevili ve 43 státech USA. Vyplývá to z rozsáhlé analýzy dat ornitologických pozorování od veřejnosti z let 2002 až 2016, informoval server Gizmodo.com. Jediné dva původní druhy papoušků žijící v Severní Americe, papoušek karolinský a arara zelený, však byli v USA vyhubeni.
Pozorovaní papoušci jsou výhradně ptáci uniklí nebo záměrně vypuštění z chovů nebo domácností. Vědecký tým se při analýze druhů zaměřil především na každoroční vánoční sčítání ptáků organizované spolkem National Audubon Society a na databázi pozorování eBird provozovanou organizací Cornell Lab of Ornithology. Atypická pozorování tým konzultoval s uživateli, kteří je zadali do systému, aby se vyhnul případným chybám. Aby byl konkrétní druh zařazen mezi pravidelně hnízdící, musel splnit dvě kritéria: musely existovat důkazy o jeho hnízdění ve volnosti a nejméně 25 pozorování tohoto druhu během sledovaného období.

Papouščí ráj? Florida, Kalifornie a Texas

Vědecký tým uznává, že jde o poněkud „jednoduchá“ pravidla, ale pomohla jim vyloučit extrémně vzácné druhy, které se dostaly do volné přírody, ale nevytvořily páry nebo kolonie, jež by zahnízdily. Mezi nejčetněji hnízdící papoušky na území USA patří podle studie mníšek šedý, amazoňan zelenolící a nandej černohlavý. „Mnozí z nich jsou uprchlíci, nebo je jejich majitelé vypustili do přírody, protože se nedali zkrotit nebo byli příliš hluční – prostě z těch důvodů, proč se lidé zbavují domácích mazlíčků,“ vysvětluje ekolog Stephen Pruett-Jones, spoluautor studie z Chicagské univerzity. „Mnohé z těchto druhů se u nás usadily a vytvořily životaschopné populace. Zdomácněly,“ konstatuje.

REPORTÁŽ: Výprava za divokými amazoňany zelenolícími do kalifornského Irvine parku

Největší populace papoušků mají americké státy Florida, Kalifornie a Texas, kde hnízdí všech 25 druhů. Podle vědců to není příliš překvapivá informace, vzhledem k teplému klimatu a faktu, že většina papoušků přirozeně žije v tropických oblastech. Existují ale i velké populace papoušků koncentrované v chladnějších oblastech. Například mníšci šedí si vytvořili hnízdí kolonie v nejméně 21 amerických státech a v zimě se přiživují na krmítkách určených pro divoké ptáky. Vědci upozornili, že doposud se neobjevil jediný důkaz pro tvrzení, že nepůvodní druhy papoušků škodí původním druhům ptáků. Shodují se však na tom, že k vyloučení této možnosti bude třeba podrobnější výzkum.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Justin Ormont
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..