Velké sčítání arů zelených ve Střední Americe: bude jich více než 1 500?

UVNITŘ VIDEO – Ambiciózní plán mají před sebou nevládní ochranářské organizace Macaw Recovery Network a Centro Científico Tropical v Kostarice a Fundación del Rio v Nikaragui. Iniciovaly pro letošní rok sčítání divoké populace arů zelených v celé Střední Americe, aby zjistily, zda záchranné a reintrodukční programy zaměřené na tento druh skutečně pomáhají posilovat jeho přítomnost ve volné přírodě. Poslední dostupná data z podobného sčítání jsou deset let stará a říkají, že v Kostarice a Nikaragui žije pouze 1 500 pohlavně dospělých arů zelených. Ochránci ale toto číslo považují za zastaralé a chtějí prokázat, že velkých zelených arů žije ve volnosti více.
První kolo sčítání proběhlo o uplynulém víkendu v severní Kostarice a jižní Nikaragui. Účastnilo se ho 65 dobrovolníků, kteří monitorovalo 37 lokalit, o nichž je známo, že se na nich arové zelení zdržují velmi často. Ve sčítání budou pokračovat i další léta, vždy dvakrát ročně během hnízdního období a mimo něj. Zapojit chtějí i další organizace a dobrovolníky z dalších čtyř zemí, v nichž se arové zelení přirozeně vyskytují – Hondurasu, Panamy, Kolumbie a Ekvádoru. „Očekává se, že data shromážděná za několik let ukáží jasný trend u populace arů zelených, což bude nesmírně cenná informace pro další postupy v ochraně tohoto druhu,“ uvedla organizace Macaw Recovery Network.

V Ekvádoru je na pokraji vyhubení

Data mají také pomoci lépe pochopit aktuální situaci arů zelených v přírodě a zda se snahy o jeho záchranu nemíjí účinkem kvůli nezákonnému odchytu a obchodování a také rozsáhlému odlesňování, které papoušky připravuje o hnízdní příležitosti. „Uvítáme i jakékoli další zájemce o spolupráci na sčítání. Mohou papoušky monitorovat v místě svého bydliště, pokud se nachází v lokalitě s častým výskytem arů zelených,“ sdělil Jack Haines z organizace Macaw Recovery Network. Ta je nástupnickým sdružením po kostarickém Ara Projectu, který se rozdělil na Macaw Recovery Network působící v Punta Islitě a Ara Manzanillo, který sídlí v Manzanillu.

K TÉMATU: Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Ara zelený je druhým největším papouškem světa po aru hyacintovém. Dorůstá délky 85 až 90 cm a vyznačuje se velmi mohutným zobákem, kterým se výrazně odlišuje od podobně zbarveného, ale o třetinu menšího ary vojenského. Má také světleji zelené až žlutozelené zbarvení, které vyniká především na slunci. Celosvětovou populaci tvoří podle odhadů organizace BirdLife International 1 000 až 2 500 pohlavně dospělých ptáků, přičemž i s mladými jedinci by mělo jít o maximálně 3 700 exemplářů. V některých státech, jako například v Ekvádoru, byl již téměř vyhuben. Ve čtyřech ze šesti států, kde se vyskytuje, je velmi vzácný.

Úvodní foto: Macaw Recovery Network / C. Raffel
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..