Volné létání ary se dětské zoo nevyplatilo. Přistál ve výběhu tygrů, kde ho zabili

UVNITŘ VIDEO – Smutnou událost zažila minulý týden dětská zoologická zahrada ve městě Lincoln v americké Nebrasce. Při nacvičování nové zábavné show s volně létajícím papouškem arou zelenokřídlým pták přistál do výběhu tygrů. Jeden ze samců na papouška zaútočil a těžce ho zranil. I přes okamžitý zásah ošetřovatelů a převoz papouška na místní veterinární kliniku pták útok nepřežil. „Během incidentu nebyl v žádném okamžiku ohrožen nikdo z našich návštěvníků nebo zaměstnanců. V současné době hodnotíme situaci s naším týmem ošetřovatelů a zvažujeme budoucnost naší show s létajícími papoušky,“ uvedla zoo v oficiálním prohlášení.
K nešťastné události došlo během návštěvních hodin, kdy se v zoo nachází stovky milovníků zvířat, a především pak dětí. Ošetřovatelé podle Ryana Grossa, kreativního ředitele dětské zoo, nepředpokládali, že papoušek zamíří místo nacvičované trasy přímo do tygřího výběhu. V tu chvíli mu nebylo pomoci, protože ve venkovní expozici se nacházelo hned několik šelem. Papoušek, který neměl žádné zkušenosti s tygry a tudíž netušil, že představují nebezpečí, tak bez jakýchkoli obav usedl na trávník, kde byl stržen šelmou. Zoo nyní bude hledat vhodnější prostor pro volné lety papoušků, pokud tedy tuto show ve svém doplňkovém programu pro návštěvníky zachová.

Podobných případů přibývá, i v Česku

Není to poprvé, co nějaká americká zoo podcenila nástrahy volného letu papoušků. Přede dvěma lety přišla zoologická zahrada v Salt Lake City o ochočeného aru araraunu, který při podobné show ulétl z areálu zahrady a na blízké komunikaci ho srazilo auto. Stejná zoo přišla ve stejný rok i o cvičeného sokola, který přistál ve výběhu vlků a zvířata ho rozsápala. Papoušek ulétl po ukončení veřejného představení a jelikož byl od svých cvičitelů zvyklý na nízký průlet nad zemí, střetl se automobilem. Jeho posádka nestačila aru včas zaregistrovat a reagovat. „Je to jedno z rizik ptačí show s volným letem, ale s tím musíme počítat. I díky tomuto riziku je ptačí show tak vzrušujícím zážitkem,“ uvedla tehdy mluvčí zoo.

K TÉMATU: Zoo podcenila volný let papouška, ara ararauna ulétl z areálu a srazilo ho auto

Jak ona, tak její kolegové jsou přesvědčeni, že jak ara ararauna, tak zmiňovaný sokol žili spokojenější život, když mohli volně létat po areálu zoo. „Takové věci se stávají, když se snažíte divoká zvířata navyknout životu ve velkoměstě,“ míní. Zoo postavila oběma usmrceným ptačím obyvatelům pomníček. Ptačí show v zahradě pokračují. Volná létání papoušků někdy nekončí dobře ani v České republice. Existuje již nespočet případů, kdy se papoušci zatoulali a už se k majitelům nikdy nevrátili. Několik exotů se zabilo na drátech vysokého napětí a jiné zase usmrtil pes, u kterého přistáli. Jednoho aru srazilo auto, ale naštěstí vyvázl pouze s uraženou částí horní čelisti zobáku.

Úvodní foto: 1011now.com / Sean Urbanek
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..