Zoo podcenila volný let papouška, ara ararauna ulétl z areálu a srazilo ho auto

Nešťastně skončilo vystupování ochočeného ary ararauny Winstona (na snímku) v zoologické zahradě v americké Salt Lake City. Papoušek, který v rámci ptačí show létal volně mezi návštěvníky, uletěl z areálu zahrady a při nízkém průletu nad frekventovanou silnicí jej srazilo auto. Jde již o druhého ptáka ze Zoo Salt Lake City, který zahynul během volného létání za poslední dva měsíce. Začátkem května zahrada přišla o cvičeného sokola, který přistál ve výběhu vlků a zvířata ho rozsápala. O nešťastném případu informoval americký zpravodajský server Deseret News Utah.
Řidič nestačil včas zareagovat

Ochočený ara ararauna ulétl v úterý dopoledne po ukončení veřejného představení a namířil si to Sunnyside Avenue. Papoušek byl od svých cvičitelů zvyklý na nízký průlet nad zemí a to se mu zřejmě stalo osudným. Ara letěl příliš nízko nad vozovkou a střetl se s automobilem, jehož posádka nestačila včas zareagovat. „Řidič nedokázal včas zastavit,“ konstatovala mluvčí zoo Erica Hansenová. Zahrada poté ve veřejném prohlášení uvedla, že úhyn papouška je pro ni obrovskou ztrátou, které litují všichni zaměstnanci. „Všichni se s tím snažíme vyrovnat, abychom zítra mohli zase přijít do práce,“ uvedl zakladatel ptačí show Steve Chindgren.

K TÉMATU: Smrt ararauny na drátech vysokého napětí: nepodceňujte výcvik volně létajících papoušků!

Posádka automobilu, který jel za vozem, co srazil araranu, popsala, že uslyšela ránu na straně spolujezdce. Papoušek narazil na přední a posléze zadní kolo. Auto jelo rychlostí okolo 50 km/h. „Otočili jsme se dozadu a spatřili jsme, jak se tam vznáší nějaká pírka. Nejdříve jsem si myslela, že je to nějaký polštář nebo něco takového, ale pak se ukázalo, že to byl nádherný velký papoušek,“ uvedla Stefanie Bachová, která cestovala společně se svou rodinou autem za vozem, který papouška nechtěně srazil. „Jen doufám, že ho usmrtil už ten náraz a nijak netrpěl,“ dodala. Řidič automobilu, který papouška srazil, z místa ujel.

Ptačí show v Hogle Zoo Salt Lake City:

Zoo létá s dalšími ary, show nezruší

Stefanie zastavila a začala sbírat rozsypané peří, aby ho zoo mohla použít na malý památník. Papoušek Winston v zahradě působil deset let, přišel do ní už jako dospělý z ptačího útulku. V osudný den podle mluvčí zoo uzavřel představení průletem nad amfiteátrem s patnácti řadami sedících diváků. Spolu s Winstonem v zahradě vystupují i další velcí arové, ti jej však při jeho osudném „výletu“ nenásledovali. Jde o dalšího aru araraunu a aru zelenokřídlého, kteří pocházejí z Panamy a severní části Jižní Ameriky. Winston nežil podle mluvčí zoo v páru s jiným arou, byl ochočený a přátelil se se všemi zaměstnanci zoo.

ČTĚTE TAKÉ: Stěhování divokých arů do brazilských měst si vybírá krutou daň: hynou pod dráty vysokého napětí

„Během krátké doby u nás došlo ke dvěma tragickým událostem,“ konstatuje Erica Hansenová. V obou případech si zaměstnanci nejsou jisti, proč došlo k tak tragickým následkům a co se pokazilo. „Je to jedno z rizik ptačí show s volným letem, ale s tím musíme počítat. I díky tomuto riziku je ptačí show tak vzrušujícím zážitkem,“ uvedla mluvčí zoo. Jak ona, tak její kolegové jsou přesvědčeni, že jak ara ararauna Winston, tak zmiňovaný sokol žili spokojenější život, když mohli volně létat po areálu zoo. „Takové věci se stávají, když se snažíte divoká zvířata navyknout životu ve velkoměstě,“ míní Hansenová. Zoo postavila Winstonovi i sokolovi Maxovi pomníček. Ptačí show v zahradě pokračují.

Úvodní foto: Deseret News Utah
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..