V Mexiku se podařilo objevit nový druh papouška: amazoňana modrokřídlého

Nový druh papouška, již sedmatřicátého zástupce rodu Amazoňanů, se podařilo objevit ornitologovi Dr. Miguelovi A. Gomézovi Garzovi na mexickém poloostrově Yucatán. Amazoňan modrokřídlý (Amazona gomezgarzai), jak jej ve studii zveřejněné časopisem PeerJ nazval známý americký chovatel a ornitolog Tony Silva, se před 120 tisíci lety vyvinul z příbuzného amazoňana běločelého (Amazona albifrons). Od něj se odlišuje primárně modrými letkami na křídlech (zespodu jsou ale zelené), které jsou vidět pouze při letu, ale také výhradně červeným čelem bez bílé nebo černé barvy a zeleným zbarvením zbytku hlavy.
Amazoňan modrokřídlý obývá podobnou oblast poloostrova Yucatán jako amazoňan černouchý (Amazona xantholora) a amazoňan běločelý poddruhu nana (Amazona albifrons nana), ale nekříží se s nimi. Všechny tři druhy se ale navzájem podobají, rozdíl je viditelný zejména v kresbě hlavy – zbarvení čela a příuší. Dr. Miguel A. Gómez Garza na amazoňana modrokřídlého poprvé narazil v roce 2014. Nový druh ho překvapil i odlišným hlasem a chováním. Ozývá se mnohem hlasitěji než amazoňan běločelý a má kratší hlasové projevy. Podle Tonyho Silvy připomíná spíše hlas jestřába než jakéhokoli známého papouška.

Nahoře samec (A) a samice (B) nového druhu amazoňana modrokřídlého, pod nimi samec (C) a samice (D) amazoňana běločelého a dole samec (E) a samice (F) amazoňana černouchého (Ilustrace: Juan García Venegas, PeerJ)

Na oficiální uznání si musí počkat

Časopis PeerJ zveřejnil záznam hlasu i barevné rozdíly všech tří druhů yuacatánských amazoňanů. Nový druh podrobně popsal, studie obsahuje i snímky odchyceného jedince, kterému ornitologové roztahují křídla. Podle Tonyho Silvy žijí amazoňané modrokřídlí v malých hejnech do dvanácti jedinců, které tvoří rodičovské páry a jejich mláďata. Potravu amazoňanů modrokřídlých tvoří semena, ovoce, květy a listy. Že jde skutečně o nový druh, potvrdila analýza mitochondriální DNA, která rovněž prokázala, že jde o vývojovou větev amazoňana běločelého. Během 120 tisíc let se ale oba druhy natolik odlišily, že je možné amazoňana modrokřídlého považovat za samostatný taxon, míní Tony Silva.

K TÉMATU: Nově uznávané druhy amazoňanů: ekvádorský, čelenkový, orinocký a karibský

Na oficiální uznání si ale amazoňan modrokřídlý bude muset ještě počkat. Neexistuje tudíž ani žádný program na jeho ochranu, ani představa, jak velká je jeho divoká populace (údajně jich ale nebude více než sto). Vědce čekají další výpravy do okolí města Becanchén, kde u obce Tekax došlo k objevu tohoto nového ptačího druhu, aby určili rozsah a četnost jeho výskytu. Na základě těchto informací pak Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) rozhodne o případném zařazení amazoňana modrokřídlého mezi ohrožené druhy. Právě kvůli účinnější ochraně byla v nedávné minulosti uznána celá řada nových samostatných druhů papoušků, kteří byli dosud taxonomicky považováni za pouhé poddruhy.

Úvodní foto: PeerJ / Tony Silva
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..