Rekordní sezóna arů škraboškových v ACTP: pět mladých od dvou párů a to prý ještě není konec

UVNITŘ VIDEO – Letošní rok bude přelomový v historii odchovů arů škraboškových v zajetí. Zřejmě se podaří překonat rekordní loňský rok, kdy se podařilo ve dvou záchranných stanicích – katarské Al Wabře a německém ACTP – odchovat celkem 22 mláďat. Al Wabra nedávno ohlásila již patnácté letošní mládě a ACTP nyní informovalo, že dokrmuje pět mláďat, přičemž to nemusí být pro letošek konečné číslo. „Rekordní sezóna! Rádi bychom vám představili naše dvě samičky a tři samice od dvou chovných párů. A to nemusí být vše…“ naznačilo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku, kde zveřejnilo i fotografii všech pěti letošních mláďat.
Celosvětová populace? 151 jedinců

Podle dosavadních propočtů by záložní populace arů škraboškových v zajetí měla nyní čítat 151 ptáků. Drtivou většinu z nich, celkem 115, chová katarská Al Wabra. Druhý největší chov je v ACTP, kde je aktuálně 21 arů škraboškových. Tyto dvě instituce se přímo podílí na záchranném projektu arů škraboškových řízeném brazilskou vládou. V brazilském Sao Paulu je dalších 11 arů škraboškových. Mimo tento projekt chovají ary škraboškové ještě chovatelé ze Švýcarska, kteří neuznávají nárok brazilské vlády na všechny papoušky tohoto druhu chované v zajetí. Odchovy od těchto ptáků zůstávají ve Švýcarsku, ale jejich majitelé je nabízí dalším evropským chovatelům. Vývoz ze Švýcarska by byl ale komplikovaný.

K TÉMATU: Na světě je už 132 arů škraboškových. Úspěšné zahájení sezóny hlásí Al Wabra i ACTP

Brazilská vláda již před časem stanovila hranici 150 arů škraboškových chovaných v zajetí za metu, po jejímž dosažení bude možné začít s vypouštěním tohoto druhu zpět do volné přírody. Ara škraboškový je od roku 2000 v přírodě považován za vyhynulého a v blízké době by měl začít projekt jeho reintrodukce poblíž severobrazilského města Curaçá. Zde vzniká speciální chovné zařízení na farmě Concordia, okolo něhož brazilská vláda zřídí přísně střeženou rezervaci pro ary škraboškové. Loni touto dobou (přesněji 19. června 2016) obyvatele Curaçá i příznivce arů škraboškových po celém světě překvapila zpráva, že místní obyvatelé pozorovali volně létajícího aru škraboškového a dokonce pořídili videozáznam na mobilní telefon.

Rok od objevu ary škraboškového v přírodě

Mezinárodní ornitologická organizace BirdLife International u příležitosti ročního výročí tohoto objevu udělala krátký rozhovor s šestnáctiletou Damilys Oliveirou, autorkou zmíněného videozáznamu. Podle jejích slov se informace o výskytu ary škraboškového v okolí města objevily již před jejím pozorováním. „V loňském roce jsme zachytili dvě takové zprávy, ale nepodařilo se nám je ověřit,“ uvedla Oliveira. Krátce před přímým pozorováním zaznamenali jiní lidé údajný hlas arů škraboškových. Po zveřejnění převratného videa se však aru škraboškového už nepodařilo spatřit, byť se za ním vydalo hned několik expedic. „Byla jsem hned v té první, která trvala patnáct dní,“ říká Damilys Oliveira.

ČTĚTE TAKÉ: S vypouštěním arů škraboškových do přírody se nezačne dříve, než jich bude alespoň 150

Dívka se přihlásila jako dobrovolnice do projektu Ararinha Na Natureza, který připravuje podmínky pro návrat arů škraboškových do volné přírody. „Chodím do terénu sbírat data o arech marakánách, kteří by mohli pomoci při reintrodukci arů škraboškových, protože jsou blízce příbuzní,“ říká. Oliveira věří, že tak, jak dnes monitoruje hnízda arů marakán a zaznamenává data o jejich mláďatech, bude časem kontrolovat i hnízda arů škraboškových. Ostatně, jejich návrat do přírody si přeje celá její rodina. Dědeček kdysi státu věnoval pozemek, který je nyní součástí rezervace pro ary škraboškové a nejpozději za dva roky na něm budou vypuštěni první ptáci do volné přírody.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..