Několik kakadu žlutočečelatých bylo sraženo vlakem na trati poblíž australského Springwoodu a Valley Heights poté, co zde jiný nákladní vlak vysypal zrní. Do kolejiště se okamžitě začala slétat hejna kakadu, ale i jiných papoušků, informoval deník Blue Mountains Gazette. Podle místní obyvatelky Lindsey Grayové zrní lákalo i rosely penant a kakadu tenkozobé. Papouškům vyhovovalo, že zrní začalo v kolejišti klíčit a růst. „Jedno odpoledne jsem tu viděla opravdu obrovské množství ptáků, stovky kakadu, shromážděné ve třech hejnech podél trati. Zdálo se mi to divné,“ popsala Grayová.
Jakmile se přiblížila k místům, kde posedávali ptáci, spatřila hromady čerstvě vysypané pšenice, ale i zrní, které již klíčilo. „Klíčící pšenice naznačuje, že zrní z nákladních vlaků uniká již týdny,“ míní Grayová, která byla svědkem hrůzné události, když přímo do hejn nic netušících papoušků najel vlak. „Projelo tudy několik vlaků a přímo vrazily do ptáků, co hodovali v kolejišti. Pro strojvůdce to muselo být strašné, protože nestačili ani zatroubit,“ uvedla Lindsey Grayová. Jednoho zraněného ptáka se jí podařilo zachránit, ale později musel být utracen.
Správce trati nechal obilí uklidit
Grayová ví nejméně o třech dalších kakadu, kteří se podrobili ošetření u místních veterinářů. Proto se rozhodla na vlastní pěst zjistit, jak došlo k úniku zrní na kolejiště a zabránit opakování této situace. Zavolala tedy do železniční společnosti v Sydney, na správu dopravy Nového Jižního Walese, do agentury ochrany přírody a správy národních parků a dalším organizacím. Po četných telefonátech a e-mailech dosáhla toho, že zaměstnanci železnice vyčistili trať od obilí. „Jakmile jsme byli informováni o úniku obilí, naši pracovníci ho odstranili,“ dušoval se později mluvčí železniční společnosti Sydney Trains.
K TÉMATU: Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí
Mluvčí také uvedl, že strojvůdci v daném úseku snižovali rychlost a varovně houkali, pokud před sebou spatřili hejno papoušků. „Sydney Trains připomněly provozovatelům nákladní dopravy svůj požadavek, aby železniční vagóny zajistili před únikem převáženého zboží na trať,“ dodal. Problém s papoušky, kteří ujídají v kolejišti rozsypané obilí, nemají jen australské železnice. Podobnou situaci řeší každoročně správci silnic v okresech Cowra, Young a Boorowa v Novém Jižním Walesu, kde pro změnu vypadává obilí z korb projíždějících nákladních aut. Na snadno získanou potravu se nechávají nalákat zejména papoušci nádherní, kteří nezřídka končí pod koly aut.
Úvodní foto: Blue Mountains Gazette