Rozsypané zrní na železniční trati v Austrálii se stalo smrtelnou pastí pro hejna kakadu

Několik kakadu žlutočečelatých bylo sraženo vlakem na trati poblíž australského Springwoodu a Valley Heights poté, co zde jiný nákladní vlak vysypal zrní. Do kolejiště se okamžitě začala slétat hejna kakadu, ale i jiných papoušků, informoval deník Blue Mountains Gazette. Podle místní obyvatelky Lindsey Grayové zrní lákalo i rosely penant a kakadu tenkozobé. Papouškům vyhovovalo, že zrní začalo v kolejišti klíčit a růst. „Jedno odpoledne jsem tu viděla opravdu obrovské množství ptáků, stovky kakadu, shromážděné ve třech hejnech podél trati. Zdálo se mi to divné,“ popsala Grayová.
Jakmile se přiblížila k místům, kde posedávali ptáci, spatřila hromady čerstvě vysypané pšenice, ale i zrní, které již klíčilo. „Klíčící pšenice naznačuje, že zrní z nákladních vlaků uniká již týdny,“ míní Grayová, která byla svědkem hrůzné události, když přímo do hejn nic netušících papoušků najel vlak. „Projelo tudy několik vlaků a přímo vrazily do ptáků, co hodovali v kolejišti. Pro strojvůdce to muselo být strašné, protože nestačili ani zatroubit,“ uvedla Lindsey Grayová. Jednoho zraněného ptáka se jí podařilo zachránit, ale později musel být utracen.

Kakadu žlutočečelatý sražený vlakem (Foto: Blue Mountains Gazette)

Správce trati nechal obilí uklidit

Grayová ví nejméně o třech dalších kakadu, kteří se podrobili ošetření u místních veterinářů. Proto se rozhodla na vlastní pěst zjistit, jak došlo k úniku zrní na kolejiště a zabránit opakování této situace. Zavolala tedy do železniční společnosti v Sydney, na správu dopravy Nového Jižního Walese, do agentury ochrany přírody a správy národních parků a dalším organizacím. Po četných telefonátech a e-mailech dosáhla toho, že zaměstnanci železnice vyčistili trať od obilí. „Jakmile jsme byli informováni o úniku obilí, naši pracovníci ho odstranili,“ dušoval se později mluvčí železniční společnosti Sydney Trains.

K TÉMATU: Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

Mluvčí také uvedl, že strojvůdci v daném úseku snižovali rychlost a varovně houkali, pokud před sebou spatřili hejno papoušků. „Sydney Trains připomněly provozovatelům nákladní dopravy svůj požadavek, aby železniční vagóny zajistili před únikem převáženého zboží na trať,“ dodal. Problém s papoušky, kteří ujídají v kolejišti rozsypané obilí, nemají jen australské železnice. Podobnou situaci řeší každoročně správci silnic v okresech Cowra, Young a Boorowa v Novém Jižním Walesu, kde pro změnu vypadává obilí z korb projíždějících nákladních aut. Na snadno získanou potravu se nechávají nalákat zejména papoušci nádherní, kteří nezřídka končí pod koly aut.

Úvodní foto: Blue Mountains Gazette
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..