Řešit zdraví papoušků až ve chvíli, kdy nastanou potíže, je nezodpovědné, říká veterinář Lorenzo Crosta

UVNITŘ GALERIE – Mít svého veterináře, který má přehled o vašem chovu papoušků a dokáže identifikovat zdravotní problémy a rizika ještě předtím, než propuknou naplno, je stejně důležité jako mít praktického lékaře a docházet k němu na preventivní prohlídky. Na sobotním mezinárodním kongresu pro chovatele papoušků EXOTA Olomouc to řekl italský veterinář Lorenzo Crosta, který v minulosti působil jako hlavní veterinář v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife nebo jako ředitel veterinární kliniky na univerzitě v australském Sydney. „Je rozdíl mezi veterinární péčí o jednoho domácího mazlíčka a o chov několika papoušků. Na chov se musí pohlížet jako na organismus, kde se veškeré potíže mohou okamžitě projevit na všech nebo většině ptáků,“ upozornil Lorenzo Crosta.

Prevence se u chovatelů papoušků často zanedbává, a přitom by mohla pomoci předcházet akutním stavům, kdy jde ptákům doslova o život, míní Crosta. Veterinář, kterého si chovatel zavolá jenom ve chvíli, kdy je třeba řešit zdravotní problém konkrétního ptáka, je v nevýhodě oproti veterináři, který daný chov zná a pravidelně do něj dochází i v rámci prevence. Pro chovatele to samozřejmě znamená náklady, ale vyplatí se investovat do průběžné spolupráce s veterinářem než namátkově řešit konkrétní problémy, aniž by měl veterinář dané ptáky „načtené“. Dalším prohřeškem, který je velmi častý i mezi českými chovateli, je umisťování nově nakoupených ptáků bez karantény přímo do chovného zařízení mezi další papoušky. Chovatelé tak riskují nakažení ostatních papoušků a vysoké ztráty.

Karanténa a testy na nemoci při koupi každého nového ptáka

Lorenzo Crosta naléhal na účastníky kongresu, aby při nákupu ptáků pečlivě zvažovali zdroj, odkud je odeberou. „Jednou mi volal známý, že jedna vdova po velkém chovateli potřebuje prodat celý chov a že tam jsou zajímavé chovné páry. Něco od ní nakoupil a pak zjistil, že jsou ti ptáci nemocní. Za pár měsíců se mi ozval jiný chovatel a nadšeně vyprávěl, že se jedna vdova lacino zbavuje papoušků. Bylo jasné, že to asi nebude rozprodej jednoho chovu,“ popsal Crosta situaci, která není v rámci evropských zemí nikterak výjimečná. Separování nově nakoupených ptáků a důkladné testování na nemoci mají být samozřejmostí, pokud to chovatel myslí s chovem papoušků vážně. Crosta doporučuje testovat nejen na PBFD, APV a chlamydie, ale také na bornavirus a další infekční choroby. Rozborem krve by si měl majitel zjistit, v jakém stavu má zakoupený papoušek játra a další důležité orgány.

Důležitým aspektem pro zdraví papoušků je podle Lorenza Crosty také správný výběr krmiva. Papoušci jsou podle něj často překrmovaní a chovatelé jim nabízí příliš tučné krmivo: ať už jde o slunečnici nebo nadbytek ořechů. Dalším nešvarem je podávání sladkých druhů ovoce, protože s tím se papoušci v přírodě takřka nesetkají. Když už konzumují sladké druhy ovoce, většinou jde ještě o nezralé plody, které tak sladké nejsou. „Při výběru a koupi nových papoušků by se měl kupující soustředit na kondici ptáků. Neměli by být přetučnělí, měli by mít hezké a uhlazené peří. Rozhodně nedoporučuji kupovat ptáky, kteří už jsou v přenosce,“ dodal na závěr své přednášky Lorenzo Crosta, který se překvapivě vyslovil proti určování pohlaví ptáků pomocí testů DNA a prosazuje spíše endoskopii.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Překvapení: čeští aktivisté za práva zvířat také odmítají pozitivní seznamy, žádají ale pro chovatele odborné zkoušky

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. října 2023

Nejčtenější