UVNITŘ VIDEO – Unikátní a zatím jediná ornitologická expozice v České republice, která je součástí rekonstruované Ornitologické stanice (ORNIS) Muzea Komenského v Přerově, je od soboty 2. prosince přístupná veřejnosti. Součástí sbírky je i depozitář s největší sbírkou preparátů ptáků a vajec v České republice. Vystaveny jsou zde prakticky všechny druhy ptáků, které se kdy objevily na našem území, a také vejce od 248 druhů ptáků. Kromě toho nechybí ani zástupci exotického ptactva. Vůbec nejvzácnějším exponátem je preparát novozélandského kriticky ohroženého nelétavého papouška kakapa sovího, kterému na sklonku minulého století hrozilo bezprostřední vyhubení a v současné době jeho populace čítá jen o něco více než 200 jedinců.
365 ptačích druhů a další budou přibývat
„Unikátní je především to, že je to jediná taková expozice v celé České republice. Myslím si, že žádné jiné muzeum nikdy nic takového mít nebude. Nemají dostatečné sbírkové fondy a ani takové prostory. Navíc se nám podařilo získat drtivou většinu ptáků. Chybějící druhy jsme si zapůjčili z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Teplic či z Opavy, podařilo se nám tak dokompletovat téměř celý soubor všech druhů ptáků, které byly historicky zjištěny na území České republiky,“ popsal pro agenturu ČTK vedoucí přerovské ornitologické stanice Josef Chytil. Rekonstrukce stanice a vytvoření nové veřejně přístupné expozice trvalo tři roky a vyžádalo si investici sto milionů korun. Vedle muzea a depozitáře obsahuje i badatelnu a pracovnu preparátora.
Drtivou většinu nákladů na rekonstrukci ORNIS pokryly evropské dotace (70 milionů korun), finančně se podílel i Olomoucký kraj a město Přerov. Značnou část zrekonstruované stanice tvoří moderní depozitář, v němž je uloženo okolo osmi tisíc preparátů ptáků a na 13 tisíc vajec. Sbírka vznikala od 70. let minulého století, kdy stanici vedl ornitolog Jiljí Sitko. Vypreparované ptáky získával ze škol, nakupoval je z pozůstalostí a soukromých sbírek. Za jeho působení se podařilo vykoupit 15 soukromých sbírek z celé České republiky. Sitko se osobně zúčastnil sobotního otevření zrekonstruované stanice i ptačí expozice, jež čítá 365 druhů ptáků (593 exponátů) a další by měly postupně přibývat. Počítá se například s buřníčkem žlutonohým, který byl nedávno nalezen vysílený na Šumpersku.
Otevřeno je denně od úterý do neděle
Buřníčci se přirozeně vyskytují v Antarktidě, nad naše území ho patrně donesla bouře. Ornitologové se ho snažili zachránit, ale ptáci původem z Antarktidy mají ve vnitrozemí problémy s dýcháním a buřníček uhynul. V současné době čeká na zpracování od preparátora přímo ve stanici ORNIS, která je zároveň centrálou Moravského ornitologického spolku, jenž působí jako středomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO). Její ředitel Zdeněk Vermouzek považuje ORNIS za jediné ornitologické muzeum v České republice. „Je to unikátní a jsem hrozně rád, že takové zařízení existuje a dostalo se mu takové zásadní renovace, dnes je muzeem na evropské úrovni. Jeho sbírka je unikátní, je srovnatelná s největšími sbírkovými institucemi u nás, protože je zaměřena cíleně,“ míní šéf ČSO.
Běžné veřejnosti se ptačí expozice ORNIS otevře od zítřka a bude ji možné navštívit denně od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné činí 80 korun pro dospělé, 40 korun pro děti od šesti let, studenty, seniory a držitele průkazů ZTP a ZTP/P a 150 korun pro rodiny (dva dospělí a až tři děti). Platba je možná pouze v hotovosti. Budova Ornitologické stanice se nachází na pravém břehu řeky Bečvy, poblíž parku Michalov a NPR Žebračka a adrese Bezručova 10, Přerov.
Úvodní foto: TV Přerov