Australan zachytil, jak třímetrová krajta ulovila a sežrala celého kakadua žlutočečelatého

UVNITŘ GALERIE – Neobyčejný výjev se podařilo zachytil Australanovi Garymu Montangerovi z Cairnsu v severním Queenslandu. Na střeše jeho domu se uvelebila třímetrová krajta, které se podařilo schovat v okapu a v příhodný okamžik lapila kakadua žlutočečelatého. Ve chvíli, kdy jej mocným sevřením dusila, vyšel Montanger ze dveří a spatřil hada, jak visí z okapu dolů a snaží se svoji kořist pozřít. Kakadu měl tu smůlu, že si stejně jako skupinka papoušků stejného druhu navykl létat na střechu Montangerova domu a nechat se krmit od jeho obyvatel. Toho dne ale všichni další kakaduové posedávali vysoko na vzdáleném stromě a hlasitě křičeli. Krajta mezitím pomalu polykala udušeného papouška a Gary Montanger ji přitom fotografoval a natáčel.

Snímky a video poté Australan zveřejnil na svém profilu na Facebooku, kde si jich všimli redaktoři britského bulvárního listu Daily Mail a zveřejnili je. Krajty v Queenslandu běžně útočí na ptáky a menší klokany, dovolí si ale také na domácí kočky, zatímco psy nechávají na pokoji. „Podařilo se mi zachytit koloběh přírody,“ nechal se slyšet Gary Montanger a na pohoršené komentáře na Facebooku, že je třeba hada usmrtit, aby neublížil žádnému dalšímu papouškovi, odpověděl celkem jednoznačně: „Máme rádi všechna zvířata. Nechceme krajtu zabíjet ani odnášet pryč, tohle je prostě součástí přírody.“ Papoušci podle něj obvykle nejprve zkontrolují místo, kam se chtějí usadit, zda v okolí není žádný had. V tomto případě se ale krajtě podařilo dobře zamaskovat v podobně zbarveném okapu.

Fotografie: © Gary Montanger

Had polykal papouška celé dvě hodiny

Polykání velkého kakadua včetně jeho dlouhých křídelních letek zabralo hadovi dvě hodiny. „Věděli jsme, že se na naší střeše někde pohybuje krajta. Daří se jim tam dostat právě přes okap, kterým nahoře vylezou,“ popsal Gary Montanger. Potom had „zkamení“ a čeká na kořist. Krajta, která ulovila kakadua, zdaleka nepatřila k největším. „Největší had, na kterého jsem narazil v okolí našeho domu, měl šest nebo sedm metrů,“ říká Montanger. Tak velké krajty si dovolí i na klokany. Nejčetnějším hadím druhem v okolí města Cairns je krajta ametystová. Jde o nejedovatého hada škrtiče, který může dorůst délky pěti až osmi a půl metru a živí se především ptáky a drobnými savci. „Sousedce krajta sežrala kočku. Ale malé psy, zdá se, hadi zase tolik neloví,“ uvedl Gary Montanger.

Série snímků podrobně zachycuje techniku, jakou krajty používají k zabíjení a pojídání své kořisti. Nejprve se okolo ní ovinou, a pokud se jim podaří udělat dvě až tři otočky, zvíře už nemá šanci ze sevření uniknout. Poté začnou kořist neuvěřitelnou silou mačkat, dokud nedojde k jejímu udušení. Následně had roztáhne tlamu a začne si zvíře sunout dovnitř. Je až k neuvěření, jak velkou kořist dokáží hadi spořádat. Daří se jim to díky pružné kůži a svalům, takže krajta dokáže mnohonásobně zvětšit svoji velikost. V závislosti na objemu kořisti pak had „sousto“ tráví několik dní až týdnů.

Unikátní video zachycuje úspěšný útok ocelota na aru zelenokřídlého v Peru

Úvodní foto: Gary Montanger / Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..