UVNITŘ VIDEO – Papoušci ara nepatří mezi typický jídelníček ocelotů – tedy pokud šelma nedostane příležitost. Tu měl ocelot v soukromé přírodní rezervaci Tambo Blanquillo v Peru, který přímo před šokovanými turisty zaútočil na aru zelenokřídlého a za krk jej vytáhl do blízkého lesa. Celou situaci zachytil na mobilní telefon obchodní ředitel rezervace Stefano Raffo, který video poskytl časopisu National Geographic. Podle jeho slov je velmi neobvyklé spatřit ocelota při lovu a ještě vzácnější jej při tom zachytit na kameru. Unikátní záběry proto hned obletěly doslova celý svět.
Ara zelenokřídlý zrovna seděl na jílovitém srázu u řeky, kde běžně turisté sledují velká hejna papoušků, jak vyzobávají jíl, který jim pomáhá neutralizovat v těle toxiny z nezralého ovoce. Pták zřejmě na chvíli ztratil obezřetnost, čehož využil ocelot. „Arové a mnoho dalších druhů papoušků létá na tyto hliněné stěny a okusují přímo z nich jíl,“ vysvětluje ornitolog Eduardo Iñigo-Elias z Cornellovy katedry ornitologie na Ithacké univerzitě v New Yorku. „Jíl funguje jako neutralizátor – pomáhá jim zbavit se některých toxinů obsažených v plodech a semenech, kterými se živí.“
Jíl zároveň poskytuje ptákům potřebnou sůl a zároveň jim pomáhá vyrovnávat pH v těle. Shromažďování většího počtu ptáků na březích řek ale může být nebezpečné – papoušci se vystavují většímu riziku napadení dravci. „Jaguáři a oceloti čekají, dokud se papoušci neusadí na hliněných březích řeky. Pokud mají štěstí, chytnou jednoho,“ říká autor unikátního videa Stefano Raffo. Arové zelenokřídlí jsou velmi plaší a opatrní ptáci a proto se tak často nestávají oběťmi útoku kočkovitých šelem. „V tomto konkrétním případě šlo o šťastného ocelota,“ říká Eduardo Iñigo-Elias, „a také o hloupého aru.“
Úvodní foto: YouTube.com / Stefano Raffo