Zoo Hodonín si pořídila tukana pestrého, má ho jako jediná v Česku

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Vzácného tukana pestrého, jehož chovem se v Evropě nemůže pochlubit jen tak kdo, vystavuje od tohoto měsíce zoologická zahrada v Hodoníně. Samce získala od soukromého chovatele a hodlá ho v blízké době dopárovat. „Přivezen byl koncem května, ale nějakou dobu po příjezdu trávil v zázemí kvůli aklimatizaci. K samečkovi zoologové plánují v budoucnu přidat i samičku k vytvoření chovného páru,“ uvedla zoo na svém oficiálním webu a sociálních sítích. V České republice dosud žádná zoologická zahrada tento menší a nápadně zbarvený druh tukana nechovala, na Slovensku se jimi může pochlubit Zoo Košice a také Ekopark Piešťany, jehož majitel Vratko Javro vlastní asi největší počet těchto ptáků v Evropě (celkem šest párů).

„Tukani pestří, jejichž domovinou jsou tropické deštné lesy Brazílie, Paraguaye a Argentiny, patří k ohroženým druhům. Jsou jedním z nejmenších druhů tukanů. V jejich jídelníčku najedeme širokou škálu plodů a rostlin. Samice klade dvě až čtyři vejce, na kterých sama sedí. O mláďata se pak starají oba rodiče,“ uvedla Zoo Hodonín. V minulosti tento druh dovezl z jedné jihoamerické ptačí farmy do Česka vydavatel časopisu Nová EXOTA Jan Sojka. Část ptáků tehdy ulétla ventilačkou v okně karantény a podařilo se odchytit jediného z nich. Později se tito tukani objevili i na mezinárodní výstavě EXOTA Olomouc, kde je vystavoval Vratko Javro. Na rozdíl od tukanů obrovských se je ale v Česku ještě nepodařilo rozmnožit.

Úspěchy s tukany obrovskými

Hodonínská zoo v minulosti chovala právě tukany obrovské, které se jí v roce 2006 jako jediné v Unii českých a slovenských zoologických zahrad podařilo rozmnožit. „Bohužel se nám na tento chovatelský úspěch nepodařilo navázat a v následujících letech jsme o chovný pár tukanů postupně přišli v důsledku nemocí,“ popsala před šesti lety v časopise Fauna mluvčí zahrady Bohuna Mikulicová. V roce 2016 si zoo pořídila nový pár z farmového chovu v Guyaně, ale ptáci vydrželi pouhé dva roky a poté jejich chov zoo definitivně vzdala. Udržet tukany při životě v zajetí je totiž poměrně komplikované, jsou hákliví na ukládání železa v těle. Aklimatizovat ptáky dovezené z Jižní nebo Střední Ameriky je nesmírně komplikované.

V Hodoníně tukanům předkládali velmi pestrou krmnou směs, kterou tvořily granule NutriBird T-16, banány, kiwi, hrušky, hrozny, melouny, mango, meloun žlutý, avokádo, papája a další sezónní ovoce, dále čerství mrkev, vařená červená řepa, vařené brambory, květák a brokolice. K tomu občas ptáci dostali vařené vejce, tvaroh, vařenou rýži s kuřecím masem, tvarohové kuličky z měkkého tvarohu, ovesných vloček, banánu a nastrouhané mrkve.

Tukani pestří v chovu slovenského chovatele Vratka Javra:

Úvodní foto: Zoo Hodonín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..