Na návštěvě v Eko Parku Piešťany, kontaktní zoo s tukany, ary, kakaduy a dalšími papoušky

UVNITŘ GALERIE A VIDEA – Ty tam jsou doby, kdy zoologické zahrady nabízely pouze pohled na zvířata skrz mříže nebo pletivo, a to ještě s výrazným odstupem zpoza ohrady. Stále více zavedených zoo staví na zážitcích, kdy mezi návštěvníky a zvířaty není jakákoli překážka. A u vybraných druhů se nebrání ani přímému kontaktu lidí se zvířaty. Některé nově vznikající zoologické zahrady na tomto konceptu přímo staví. Jednou z nich je Eko Park Piešťany, který založil a provozuje slovenský chovatel exotického ptactva a papoušků Vratko Javro. Reportáž z návštěvy v jeho soukromém chovu jste si mohli na Ararauně přečíst předloni, letos jsme se při prázdninové cestě po Slovensku zastavili i v jeho zoo. Záměrně inkognito jako obyčejní návštěvníci a nutno uznat, že tento projekt má naprosto jasný koncept a šanci si na sebe vydělat.

Mix běžných a unikátních zvířat

Eko Park zabírá poměrně malý prostor okolo jezírka, které se nachází asi dva kilometry jižně od Piešťan. U vchodu do areálu vlastně ani nepostřehnete, že jde o zoo, protože nejprve narazíte na velký zábavní park pro děti s prolézacími hrady, domečky, pirátskou lodí, skákacím hradem a žíněnkami naplněnými vodou. Hřiště je samostatnou atrakcí a vstupné se do něj platí zvlášť, můžete si ale zakoupit i výhodnou vstupenku jak na hřiště, tak do zoo. Ta se rozprostírá okolo levého břehu jezírka a nabízí kombinaci tradiční zoologické zahrady s nekontaktními expozicemi a vedle nich výběhy a voliéry, kam je možné vkročit a sáhnout si na zvířata: králíky, prasátka, morčata, lamy, kozy, želvy, ale i na různé druhy papoušků a tukana. Za jedno euro si navíc u každé kontaktní expozice pořídíte sáček s krmivem.

Funguje to dokonale, zejména na děti. Co je na Eko Parku unikátní, jsou průchozí voliéry s méně často chovanými papoušky. V jedné se setkáte s kakaduy havraními, které se čas od času podaří přesvědčit, aby se nechali vzít na ruku a nakrmit z pohárku plného zrní. Nebo s kakaduem žlutolícím, bílým a růžovým, amazoňanem modročelým, mníšky šedými, papouškem patagonským a pyrurou zelenolícím, kteří všichni obývají společný prostor včetně velkého mnišího hnízda. Papoušci jsou zvyklí, že je krmí návštěvníci, a pokud máte cit pro ptáky, nechají se pomalu vzít a nosit, nebo alespoň podrbat. Hned vedle této voliéry je další, kde jsou ochočení loriové (horští, rudopáskoví, mnohobarví, žlutoskvrnní) a tukan pestrý, specialita soukromého chovu Vratka Javra, který jich má nejvíce v Evropě.

Ary čeká stěhování do nové prostornější voliéry

Do třetice navazuje voliéra s papoušky ara, kterých je opravdu požehnaně. Narazíte tu na ary ararauny, zelenokřídlé, arakangy, vojenské, jednoho aru horského a také na křížence – aru harlekýna a catalinu. I tito velcí ptáci rádi přejdou na ruku návštěvníka, zvláště pokud mu po průchodu dvěma předchozími voliérami ještě zbylo nějaké zrní. Ary ale čeká poměrně brzy stěhování do zcela nové voliéry, která vzniká zhruba v polovině areálu zoo a poskytne jim několikanásobně větší prostor. Celé hejno zde zůstane pohromadě až do doby, než jednotliví ptáci dospějí a začnou se chovat teritoriálně. Poté je majitel zoo plánuje z voliéry odstěhovat a nahradit novými, mladými ptáky, kteří nebudou nebezpeční pro návštěvníky. S hnízděním arů v průchozí voliéře tak, jak se to děje v případě mníšků šedých, se nepočítá.

V každé průchozí voliéře je vždy společně s návštěvníky i jeden ošetřovatel, který omezuje počet lidí, kteří mohou být v jednu dobu v zařízení a kontroluje, zda nehrozí nějaký úraz nebo zda lidé nekrmní z pohárku se zrním nektarožravé lorie. Ve všech voliérách je jasné upozornění, že kontakt se zvířaty je na vlastní nebezpečí a u arů je jasné upozornění, že provozovatel zoo nedoporučuje brát papoušky na ruku a sahat na ně, protože hrozí, že se ara ožene mohutným zobákem a chytne nešťastníka za prst. Během naší přítomnosti k žádnému takovému incidentu nedošlo, i když bylo patrné, že každý ara byl individualista, a ne všem ptákům bylo příjemné, když jste se přiblížili do bezprostřední blízkosti. Papoušci mohou z voliéry prolétnout do vnitřního zázemí, takže když jim lidská přítomnost vadí, mohou se schovat. Jak je ale těmto velkým ptákům vlastní, jsou spíše zvědaví a vyhledávají lidskou společnost nebo alespoň zvědavě pokukují, zda nedostanou nějaký pamlsek.

Dobře našlápnutý projekt

Nově chystaná prostorná voliéra umožní vidět ary v letu a asi nebudu přehánět, když napíšu, že bude podobná jako průchozí voliéry v Loro Parque na Tenerife. Ostatně, trochu menší už v Eko Parku Piešťany mají, a to hned vedle arů. Nejsou v ní kontaktní ptáci, ale neochočené majny Rotschildovy, arrasariové, další tukan pestrý, holubi korunáči, majny chocholaté, špačci růžoví a strakatí, turaka Fischerova a purpurová, dudky chocholaté a další druhy. Nad hlavami návštěvníků jsou připevněné budky a ptáci tu úspěšně hnízdí. A to není pro milovníky ptáků vše. Zhruba v polovině zoo mohou obdivovat výběh s jezírkem a pelikány a plameňáky, zatímco na úplném konci, poblíž budovy penzionu, jsou dřevěné voliéry s dravci – orlem kamčatským, sokolem loveckým, sovami, ale i jeřábem královským.

Celkem v Eko Parku Piešťany chovají na 174 zvířat a další budou přibývat. Stavební firma Vratka Javra intenzivně pracuje na dvou nových výbězích, jeden bude pro primáty a druhý pro zmiňovanou velkou průletovou a průchozí voliéry s ary. Současný stav zoo odpovídá zhruba polovině plánované rozlohy, stejně tak dětský park s hřišti se bude ještě rozšiřovat, doplní ho dětský vláček a další atrakce. Eko Park zároveň žádá slovenské ministerstvo životního prostředí o udělení licence pro zoologickou zahradu. Piešťany jsme navštívili den poté, co jsme si prohlédli jednu z nejstarších slovenských zoo v Bratislavě, a rozdíl byl velmi markantní.

Bratislavská zoo má nevýhodu v tom, že zdědila expozice staré někdy i 50 let a je to vidět. Navíc řeší problém se zkrachovalým Dinoparkem, který se nachází v jejím středu a je už několik měsíců uzavřen. Zoo Bratislava by potřebovala velkou finanční injekci na inovaci a zamyslet se nad celkovou koncepcí. To je složitější než stavět zoo na zelené louce jako v Piešťanech. Tam mají zcela jasno a do dvou let z Eko Parku vznikne jedna z nejhezčích zoo na Slovensku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..